Gyurcsány és Neje Zrt.

Mátrix
Felmenői mellett korábbi cégügyei miatt is magyarázkodni kényszerülhet a DK újdonsült listavezetője.

„Az én számomra Apró Antal a nagypapát jelenti. És tudom, felnőtt fejjel meg különösen, hogy tízmillió ember számára nem. Biztosan tőlem sem kell elvárni, hogy nagypapaként megtagadjak valakit, akivel lehet, hogy sok mindenben nem értek egyet” – vallott egy 2005-ös interjúban a Kádár-rezsim egyik legfőbb kiszolgálójaként ismert nagyapjáról Dobrev Klára, akit most férje, Gyurcsány Ferenc pártja, a Demokratikus Koalíció (DK) készül Brüsszelbe küldeni. Minden valószínűség szerint sikerrel, mivel az EP-lista első helyén szerepel, márpedig az ötszázalékos küszöböt alighanem megugorja májusban a DK.

A jelenleg is a zsidó tulajdonosaitól elkobzott Apró-villában élő korábbi „first lady” számára nem teljesen ismeretlen a politikai terep, például évek óta tart lakossági fórumokat, s a tavalyi kampányba is aktívan bekapcsolódott. Miskolcon például arról értekezett, hogy az ellenzéki pártok koalíciós kormányt alakítanak, mert a Fidesz bukni fog 2018 áprilisában. Nem így történt.

A Nagy Imre emléke mellett nagy hangon kiálló Demokratikus Koalíció új „csodafegyvere” tehát a virtigli kommunista felmenőkkel rendelkező elnökfeleség lett, akinek édesanyja, Apró Piroska a Horn- és a Medgyessy-kormány idején is komoly befolyással bírt – egyes feltételezések szerint ő nézte ki annak idején lánya férjét miniszterelnöknek. 

A Fidesz szerint a DK Brüsszel érdekeit képviseli Magyarországon. Kampányüzenetnek tűnik, ám bőven van benne igazság. Az exkormányfő 2009-ben nejére bízta ma is jól fialó tanácsadó cégét, a hírhedt Altust, amely nem mellesleg a súlyos bűncselekményekkel gyanúsított MSZP-s Czeglédy Csabának is adott kölcsönöket, az ügyben vizsgálódó jegybank szerint aggályos módon. De ennél komolyabb tevékenységet is folytatott: 2015-ben az Európai Bizottság (EB) a cégre mint konzorciumi vezetőre bízta az uniós fejlesztéspolitika magyarországi működésének ellenőrzését. A magyar kormány hiába tiltakozott, a több száz milliós megbízást nem vonta vissza az uniós testület. 

Ráadásul Dobrev Klára nem ekkor került először EU-s pénzek közelébe. Bár az uniós forráskezelés ismeretét az aspiráns javára író Gréczy Zsolt DK-szóvivő aligha erre gondolt, még 2017-ben érkezett a hír, hogy az EB tizennyolcmilliárd forintot követel vissza hazánktól az európai uniós pályázatok nyomon követését szolgáló informatikai hálózat, az úgynevezett EMIR-rendszer kiépítésével összefüggő szabálytalan közbeszerzések okán. Az azóta is függőben lévő követelés miatt feljelentést is tett a Miniszterelnökség, az ügyészség pedig különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt indított eljárást. Ennek megszüntetéséről vagy esetleges gyanúsításról egyelőre nem érkezett információ. 

Márpedig ebben a történetben vastagon benne van Dobrev Klára is. A néhai szocialista képviselő, Komáromi András által alapított Welt 2000 Kft.-vel a megállapodásokat állami részről ugyanis az Altus későbbi első emberei kötötték meg. Férje kormányfői kinevezéséig Dobrev vezette a Nemzeti Fejlesztési Hivatalt és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, amely megrendelte a fejlesztést, majd 2010-ig lényegében bebetonozódott az Orbán-kormány által aztán államosított, addig is milliárdokat bezsebelő vállalkozás megbízása.

Dobrev Klára és férje, Gyurcsány Ferenc. Családban marad az üzlet és a politika is

Ezek is érdekelhetnek

További híreink