„Gémesi György polgármester és társai nemtelen módszerekkel kiszorítottak a helyi vezetésből: hirtelen sokan beléptek az MDF gödöllői alapszervezetébe, és hogy, hogy nem, az 1994. őszi országos gyűlésre még pótküldöttnek sem választottak meg” – adott ízelítőt a város „örökös” vezetőjének a módszereiből Roszík Gábor evangélikus lelkész korábban, a HVG-nek nyilatkozva. A felidézett esemény akkor történt, amikor már javában zajlott a bűnbakkeresés az első szabad választáson még győztes párton belül. Gémesi az MDF helyi erős embere maradt, részben talán azért is, mert betöltötte – illetve továbbra is betölti – a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöki posztját.
A Gödöllőt 1990 óta irányító Gémesi eredetileg egészségügyi pályára készült. 1980-ban a SOTE Általános Orvostudományi Karán szerzett diplomát, ám a rendszerváltozás idején belecsapott a politikába. A parlamentbe azonban csak 1998-ban jutott be, s ott 2006-ig dolgozott. Tavaly visszakerülhetett volna, mivel Új Kezdet néven alapított pártja révén az LMP országos listáján mandátumot szerzett, ám Karácsony Gergelyhez hasonlóan a polgármesterséget választotta. Az új formáció pedig mostanra lényegében eltűnt a közéletből.
Az elvált politikustól egyébként nem idegen a választás utáni fordulat: ahogy a múlt évi voksolást követően szakított az LMP-vel, 2006-os kiesése nyomán az addigra már komoly változásokon keresztülment demokrata fórumtól búcsúzott el. „Az MDF az alapértékrendjét hagyta ott, egész egyszerűen érdekpárttá vált” – üzente a később Bokros Lajossal erősítő Dávid Ibolya pártelnöknek, úgy, hogy az ügyvezető alelnökségig kapaszkodva addig mindenben kiszolgálta a balliberális oldal felé sasszézó hajdani rendszerváltó formációt.
Forrásaink úgy jellemzik a cirkalmas politikai pályát befutó, korábban a Fidesszel együttműködő, majd a jelenlegi kormánypártokkal is szembeforduló polgármestert, hogy kvázi kiskirályságot épített ki maga körül Gödöllőn. Tudta és beleegyezése nélkül állítólag szinte semmi sem történhet a városban. Többek szerint egyébként a valódi fordulat 2010 körül következett be a polgármester felfogásában. Egyesek azt is felróják neki, hogy a régi barátok helyett egy ideje inkább színészek és celebek veszik körül.
Ugyanakkor rutinos vezetőként Gémesi kifejezetten honorálja hűséges embereit: a Gödöllői Hírek beszámolója szerint a decemberi képviselő-testületi ülésen saját magának és a csúcsvezetőknek is komoly extrapénzt szavaztatott meg. Neki konkrétan bruttó 797 736 forint jutott – hiába tiltakozott a fideszes Simon Gellért, aki szerint a polgármester 2018-ra aligha érdemel jutalmat. Indoklásul a városháza ledózerolását, a tavaszi országgyűlési választás kampánya során nem Gödöllő érdekében folytatott országjárását, a vagyonvesztést eredményező sorozatos ingatlanértékesítéseket, valamint a hulladékszállítás leállítását, el-le-he-tet-le-níte-́sét hozta fel a kormánypárti képviselő.
És itt el is jutottunk a legújabb botrányhoz. Gémesi ugyanis, miután az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás vezetőjeként forráshiányra hivatkozva leállította a szemétszállítást több mint száz településen, kénytelen volt lemondani erről a posztjáról.
A Fidesz szerint politikai okokból próbált kellemetlenséget okozni a lakosságnak, hogy aztán az egészet a kormányra fogja, ám nem járt sikerrel. Az ügy kivizsgálása még hátravan, ám az már kiderült, hogy a társulás által megbízott Zöld Híd Nonprofit Kft.-nél nem feltétlenül folyt felelős gazdálkodás. Miközben pénziányra hivatkozott, a Gémesi irányította társulás ötszázmillió forintos járműbeszerzést bonyolított le – hívta fel a figyelmet Vécsey László, a térség országgyűlési képviselője. Kérdés, hogy az átvilágítást követően mennyiben áll majd meg a gödöllői polgármester felelőssége.
Borítófotó: Gémesi György. Kanyargós politikai út: volt már MDF-es, Fidesz-szimpatizáns és LMP-szövetséges is