A józsefvárosi szórakozóhelyek bezárásáról szinte mindenkinek van véleménye: a vendégek fel vannak háborodva, a helyiek pedig örülnek a nyugalomnak. De mi is van a lakatolás hátterében? Miért jelentek meg ennyire ellentmondó információk? Ennek jártunk utána.
Engedély hiánya, közbiztonsági érdek, drogfogyasztás – csak néhány ok azok közül, amelyek miatt az utóbbi hetekben szórakozóhelyeket zártak be Józsefvárosban. A sorozatos lakossági panaszok és a rendőrségi razziák meghozták az eredményüket, három létesítmény is lakat alá kerül. De míg az egyik a játékszabályokat elfogadva próbálja bizonyítani igazát, olyan is van, amelyik mindennel megpróbálkozik, a jogi kiskapuktól a sajtóig, hogy ne kelljen lehúznia a rolót. Cikkünkben bemutatjuk a három bezárt – vagy bezárni kívánt – szórakozóhely történetét, hogy miért kerültek a hatóság látószögébe, és hogy mire számíthatnak a jövőben.
LAKOSSÁGI PANASZOK
A VIII. kerület – lokációs előnyeinek köszönhetően – közkedvelt színtere a fővárosi szórakozóhelyeknek is. De ezek persze a lakosságnak néha fejfájást is okoznak. Ez történt az Auróra utcában is, ahol két létesítmény is nyílt hasonló névvel, az Auróra Kert és az Auróra Kioszk. Az elmúlt években azonban egyre több panasz érkezett a lakosok részéről, hogy zavaróak a számukra, ezért 2017. június 28-án a helyi jegyző elrendelte mindkettő bezárását.
ELLENÁLLÁS
A tulajdonos Marom Klub Kft. azonban fellebbezett a döntés ellen, mondván: mindent szabályosan csinálnak. Sőt, közben még egy kérelmet is beadtak a településképi hatósághoz, amelynek a vizsgálata során kiderült, hogy az Auróra Kert és az Auróra Kioszk gazdája úgy kötött bérleti szerződést és intézte az elmúlt években a szórakozóhelyek ügyeit, hogy arra nem volt jogosult. Ugyanis a bérleti szerződésüket korábban kötötték, mint ahogyan a Marom Kft. cégadatai szerint a társasági szerződést aláírták. Így – mint utólag kiviláglott – az objektumokat üzemeltető cég többek között a kérelmezői előterjesztésre sem volt jogosult. A hatóság ezért 2017 szeptemberében minden korábbi határozatát visszavonta a településképi döntésben, és az üzemeltető ideiglenes hasznosításra vonatkozó kérelmét is elutasította. Az Aurórát működtető társasággal szemben emellett egy feljelentést is tettek a szerv félretájékoztatása miatt. A kormányhivataltól pedig azt kérték, hogy indítson eljárást a szabálytalanul emelt épületek elbontása érdekében. Bár az Auróra Facebookon közzétett közleményében úgy szerepel, hogy a szervezet csak októberben dönt erről, információink szerint a hely üzemeltetői már megkapták a tájékoztatást, hogy a kormányhivatal úgy határozott: az épületeket el kell bontani.
FÉLRETÁJÉKOZTATÁS?
Miközben a kerület honlapján megjelentek a fentiekről szóló hivatalos közlemények, az Auróra a közösségi médiában azzal érvelt, hogy nem kapott semmilyen hivatalos értesítést a bezárásról, és nem is kellett lehúzniuk a rolót. Ahogy egyik közleményükben írták: „Önkormányzati honlapokat és sajtóhíreket nem tudunk kommentálni, mert ezeknek nincsen jogi hatása. A józsefvárosi sajtóiroda nem adott további tájékoztatást, a jegyzőiroda és a hatósági osztály pedig jelenleg nem elérhető.” Az Auróra Kioszkra így egyelőre nem is tettek lakatot, sőt, szerintük a kormányhivatal a bezáratást találta jogsértőnek. Azt azonban elismerték, hogy az Auróra Kertet be kellett zárniuk, de egyelőre csak arról tájékoztatták a kedvelőiket: októberben lesz arról döntés, hogy az épületeket le kell-e bontaniuk. Közleményükben azt is írják, szerintük a cégük nem vezette félre a hatóságokat és azt állítják, hogy a vállalattal szemben nem történt feljelentés.
Az Auróra állításai tehát homlokegyenest szemben állnak a kerület hatóságainak az állításaival és közleményeivel, mintha két bolygón élnének az érintett felek, nem is egy kerületben. Az ügyre rálátó forrásunk azonban úgy véli, az ellentmondások azért sem meglepők, mert ahogy fogalmazott: „Az aurórások pontosan tudják, mit kell csinálniuk ahhoz, hogy húzni tudják az időt.” Egyes vélemények szerint a kereskedelmi egység vezetőinek a célja az lehet: azzal, hogy nem veszik át az értesítéseket, legalább addig húzzák az időt, hogy a nyáron nyitva tudjanak tartani.
AHOVA ELÉRT AZ ÉRTESÍTŐ
Az Auróra üzemeltetőinek az érvelésével szemben azonban ott van a Corvin Club, vagy ismertebb nevén Corvintető története. Utóbbi, bár egy másik okból, szintén kénytelen volt bezárni – ha csak időlegesen is – a kapuit. Egy hónapja, június 21-én rendőrségi ellenőrzést tartottak a szórakozóhelyen, amely razzia során drogkereskedelemre és -fogyasztókra bukkantak. Mivel a rendőrségi iratokban az szerepel, hogy a klubban is beszerezhető a kábítószer, a helyet közbiztonsági érdekekre hivatkozva huszonnégy órán belül bezárták. A létesítmény üzemeltetői közleményükben azt írták: aznap este nem az általuk szervezett rendezvény volt a szórakozóhelyen, hanem egy külsős cég bérelte ki a Corvin Club helyszínét. Emellett azt is tagadják, hogy a munkatársaik részt vettek volna a drogkereskedelemben. Mindenesetre amíg ennek a vizsgálata folyik, a hely zárva tart, de legfeljebb jövő júniusig. Ha pedig előbb sikerül bizonyítaniuk igazukat a szórakozóhelyeknek, akkor előbb bekövetkezhet a pezsgőbontás.
Borítófotó: Corvin-tető. Ki árulta a drogot?