A Balatont kedvelők számára meglepő lehet, sőt, talán némi csalódást is okozhat, hogy nyoma sincs a parti nyüzsgésnek a Mazuri-tóhátságon. Ennek oka, hogy a víz hőmérséklete a nyár derekán sem lépi át a 22-23 fokot. Viszont a helyi üdülőhelyeknek gazdag programkínálata van; például a vidék a countryzene központja, a nagy múltra visszatekintő Piknik fesztiválon nyolcvan éve lépnek fel lengyel és külföldi hírességek. De ami valóban egyedülálló, az a szinte érintetlen természet és a fenyőerdők között rejtőző apró települések nyugalma. Nem túlzás azt állítani, hogy a tóvidéken úgy lehet kikapcsolódni, mint sehol máshol.
A mazúriai térség központja Olsztyn, „nyári fővárosa” Mikołajki, további népszerű városai: Ostróda, Mrągowo, Giżycko vagy Węgorzewo. Mazúriát gyakran az ezer tó vidékeként említik, csakhogy ez alulértékeli a valóságot, hiszen itt több mint kétezer számolható össze. Lengyelország legnagyobb tórendszere ez, a Visztula alsó folyásától mintegy 290 km hosszan terjed kelet felé, a lengyel‒orosz határig. Még a jégkorszakból származik, abból az időből, amikor Európa nagy részét jégtakaró borította. A tavak folyókkal és csatornákkal kapcsolódnak egymáshoz; itt található az ország két legnagyobb állóvize, a Śniardwy-tó (113,8 km²) és a Mamry-tó (104 km²). A homokos strandok mellett sporteszközkölcsönzők működnek; a régió úgy ismert, mint a vitorlázók, kenusok, horgászok, túrázók és kerékpárosok paradicsoma.
A vidék a festői tájakon kívül történelmi szempontból fontos helyekben is bővelkedik. Bizonyára nemcsak történészek érdeklődésére tart számot a híres grünwaldi csata helye, ahol 1410-ben a Német Lovagrend nagy vereséget szenvedett, vagy a Farkasodú nevű bunker, ahol Hitler több mint nyolcszáz napig bujkált, és több alkalommal is merényletet kíséreltek meg ellene. A régió története nagyon zűrzavaros; a XIII. századtól kezdve a Német Lovagrendhez tartozott (1466-tól a lengyel király hűbéreseként), később a Porosz Hercegséghez, majd a Porosz Királysághoz és a Német Birodalomhoz. Az első világháborúban több csatát vívtak a térségben, 1945-ben csatolták újra Lengyelországhoz a potsdami egyezmény alapján.
Egy hosszú hétvége valószínűleg nem is elég a térség felfedezéséhez, érdemes több időt szánni a tavak megismerésére. Ha igazán be szeretnénk pillantani a helyiek életébe, akkor válasszunk autentikus falusi szálláshelyet. A tóvidék az egyik legvonzóbb lengyel turisztikai célponttá vált, sok külföldi látogató keresi fel évről évre. Varsóból három órán belül érhető el autóval, a három legfontosabb városba (Olsztyn, Elbląg, Giżycko) vonattal is el lehet jutni. Az olsztyni repülőtér egy ideje közvetlen járatokat fogad Londonból, hamarosan Lvivből, Dortmundból, Kölnből és Burgaszból is.