Lévai Katalin elindul Zuglóban az MSZP és a Párbeszéd közös jelöltje, Tóth Csaba ellen. A volt szocialista esélyegyenlőségi miniszter asszonyról a múlt héten írták meg, hogy megmérkőzik a XIV. kerület országgyűlési képviselőségéért. Éppen abban a körzetben méreti meg magát, ahol két ellenzéki pártnak sikerült összefognia, és ahol Karácsony Gergely volt LMP-s, jelenleg párbeszédes politikus, az MSZP miniszterelnök-jelöltje a polgármester. Persze nem kizárt, hogy a kampány során megállapodás születik, hiszen Tóth több mint másfél évtized alatt nagy rutint szerzett a politikai alkuk terén.
A KEZDETEK
Tóth Csaba 2002-ben jelent meg a magyar politikai életben. A Vas megyei MSZP színeiben kezdte meg pályafutását ezen a területen. 2003-ban már megyei elnökhelyettes volt, de ekkor az ottani cigány kisebbségi önkormányzat elnöke azzal vádolta, hogy úgy duzzasztotta fel a helyi MSZP taglétszámát, hogy pénzt adott azoknak, akik beléptek a szervezetbe. A botrány miatt a megyei etikai bizottság ki is zárta a pártból, de később az országos vizsgálat felülbírálta a döntést. Úgy tűnt, a skandalum nem ingatta meg a tagság bizalmát Tóth Csaba iránt, hiszen 2004-ben már a párt megyei elnökévé választották. Ebben az évben tagja lett az MSZP-seket felsorakoztató Mozaik Klubnak is, ahol Hagyó Miklós, Bárándy Gergely, Ujhelyi István, Mesterházy Attila, Vadai Ágnes és Leisztinger Tamás milliárdos vállalkozó élettársa, Tüttő Kata is tag volt. Tóthot sokan már akkor is Leisztinger emberének tartották. MSZP-n belüli források korábban úgy nyilatkoztak, hogy cégei beszállítói voltak a milliárdos vállalatainak. Azonban ezt a szocialista politikus tagadta.
2004-ben Tóth Csabát újabb skandalum tette ismertté, ugyanis a vasi botrány néven elhíresült ifjúságiszervezet-alapítási eljárás egyik vádlottja lett. Vádlott-társai nem mások voltak, mint Zuschlag János és Szabó Bálint. Utóbbi neve akkor vált országosan ismertté, amikor 2004 márciusában saját állítása szerint megverték és megerőszakolták a fiatal politikust. Ennek hátterében akkori lapértesülések szerint Tóth Csaba és Ipkovich György szintén MSZP-s politikus belső harca állt, de hogy pontosan mi történt 2004. március 15-én, arra azóta sem derült fény. A vasi eljárást bizonyítékok hiányában Tóth Csabával szemben megszüntették, azonban botrányai miatt az akkori MSZP-elnök, Hiller István menesztette a megyei szocialista párt éléről.
A CÉL ZUGLÓ
Pár éves politikai kihagyás után Tóth Csaba a zuglói MSZP környékén jelent meg, és itt is hamar elérte, hogy megismerjék a nevét. Érkezése után nem sokkal ennek a szervezetnek a tagfelvételi kérelmei is rohamosan megnőttek. A zuglói MSZP elnöke, szocialista alpolgármester egy időre felvételi létszámstopot vezetett be, de a párt országos etikai bizottsága ezt eltörölte, és fel kellett venni a Tóth Csaba megjelenésével szinte egy időben jelentkezőket. Nem sokkal az új MSZP-sek belépése után Tóthot választották a zuglói szocialisták elnökének. Megválasztásához pedig régi ismerősei, a Mozaik Klub tagjai asszisztáltak: Tüttő Kata és Bárándy Gergely. Az MSZP alapszabálya szerint ugyanis listás szavazásnál két listát kell a küldötteknek adni, azonban mivel Tóthnak nem indult riválisa, így ugyanazt a jegyzéket bocsátották a voksoló tagok elé, csak a rajta szereplő nevek más sorrendben voltak feltüntetve a szavazólapon. A levezető elnök Tüttő Kata és Bárándy Gergely szerint azonban minden szabályosan történt.
Tóth 2010-ben nem egyenes úton került be a parlamentbe, ugyanis akkor nem kapott elég szavazatot, de mivel Horváth Csaba inkább a budapesti közgyűlést választotta, a helyére beülhetett az Országgyűlésbe. 2014-ben a baloldali összefogás jelöltjeként szerzett egyéni mandátumot a XIV. kerületben.
TÓTH EMBEREI
A politikus utóbbi évei sem teltek botrányok nélkül. Tóthtal egy időben és az ő támogatásával került 2014-ben a zuglói képviselő-testületbe a csendes, visszahúzódó Sápi Attila. Az MSZP-s politikus akkor lett országosan is ismert, amikor 2016-ban eltűnéséről számoltak be a médiumok. Először csak arról lehetett hallani, hogy leugrott a boltba, de többé nem ment haza. Később kiderült, hogy az ittas vezetésen kapott, korábban állítólag összevert férfi sajtóinformációk szerint 100 milliós adósságot és felszámolt cégeket hagyott maga után. Szintén sajtóértesülések szerint Sápi külföldre menekült, mások szerint maffialeszámolás végzett vele. Az ügyben Tóth Csabát is meghallgatta a rendőrség, a Lokál információi szerint ugyanis Sápi Tóth legbelsőbb köreihez tartozott, ahogy a korábban megvert és megerőszakolt Szabó Bálint is.
Tóth Csaba nevéhez kötik a kerületben Czigle Gotti Lászlót is, aki a baloldali zuglói kampányok ismert arca lett. 2014-ben rendszeresen jelent meg a helyi MSZP és Karácsony Gergely kampányeseményein is. Gotti kormányellenes és antiszemita rapszövegei mellett akkor vált ismertté, amikor 2016 márciusában a Terrorelhárítási Központ munkatársai Pécsett lecsaptak rá. Bűnszervezetben elkövetett, többrendbeli hivatali vesztegetés elfogadása, hivatali vesztegetés és közokirat-hamisítás gyanúja miatt került előzetes letartóztatásba.
De nem csak a kampány volt közös Karácsony Gergellyel. Bár a nyilvánosság előtt több vitája is volt Tóthnak és Karácsonynak, az elmúlt négy évben előbbi meglehetősen befolyásos pozíciókat nyert el Zuglóban: a nemrég kiépített, meglehetősen drágának számító köztéri parkolási rendszert és a kerület közbeszerzéseit is Tóth Csaba felügyeli. Sőt, az a hír járja, hogy a városrészt valójában nem is Karácsony, hanem ő vezeti.
Az országos balos politikai küzdelemből kihulló Botka László helyett végül nem más, mint Tóth Csaba zuglói kollégája, Karácsony Gergely került az MSZP miniszterelnök-jelölti székébe.
Borítófotó: Tóth Csaba MSZP-s frakcióvezető-helyettes a párt tavalyi évadnyitó frakcióülésére érkezik. Karácsony Gergely helyett valójában ő Zugló ura