Hosszú évekig folytatott kampánysorozat után végül június 24-én a szaúdi kormányzat felfüggesztette a nők autóvezetési tilalmát elrendelő szabályokat. A lépés egyfelől szimbolikus, azt mutatja, hogy a király és örököse, Mohamed bin Szalmán erősíteni kívánja a hölgyek helyzetét az országban.
Tévedés lenne azonban azt gondolni, hogy az új irányt valamiféle hirtelen támadt emberi jogi ébredés motiválta: kőkemény gazdasági érdek húzódik meg mögötte. A vezetés például több közszolgálati munkahelyet nyit meg a szebbik nem képviselői előtt, s az öltözködési szabályok is lazulnak. A nyitás korábban megkezdődött, például 2015-ben a helyhatósági választásokon már szavazhattak és indulhattak is nők.
Meglepőnek tűnhet, hogy a tilalom feloldása előtti hetekben a már akkor autót vezető emberi jogi aktivista hölgyek ellen szigorúan léptek fel a hatóságok. Ennek hátterében azonban inkább az áll, hogy Szaúd-Arábiában az egyes minisztériumok meglehetősen nagy függetlenséget élveznek a központi kormányzattal szemben. A tárcák többnyire a királyi családhoz tartozó hercegek befolyása alatt állnak, akik kegyként kapják azokat az uralkodóktól.
A gazdasági racionalitás új irányt szab. Az olajra épülő monarchia hatvanéves fennállásának egyik legnehezebb helyzetével néz szembe. A jóléti államban ingyenes lakhatás, jól fizetett állás, hosszú szabadság és korai nyugdíjazás járt az állampolgároknak. Ez a modell jól működött, amíg a lakosok száma alacsony volt, az olaj meg drága. Most mindkét területen változik a helyzet. A népesség gyorsan nő, a 22 millió szaúdi polgár hatvan százaléka harminc év alatti. Az olajár pedig 2014 óta csökken, s a közelmúltban történt drágulás is könnyen bizonyulhat átmenetinek. A szaúdi büdzsé kiadási oldala tehát folyamatosan bővül, a bevételi oldal viszont jó ideje apad.
A fiatal generációnak tehát a jóléti kiadások visszafogásával párhuzamosan munkát kell adni, és ennek keretében egyre szélesebbre szükséges tárni a munkaerőpiac kapuit a nők előtt. Szaúd-Arábiában tizenkétmillió foglalkoztatott van, közülük csupán ötmillió helybéli, a többi vendégmunkás. A kormányzat által meghirdetett Vision 2030 program ezt az arányt megváltoztatná, s többek között az is cél, hogy a jól fizető állások, pozíciók megszerzésénél a rátermettség legyen a legfőbb szempont, nem pedig a családi-törzsi kapcsolatok.
Talán furcsának tűnik, de tény, hogy a szaúdi nők többnyire képzettebbek, mint a férfiak. Felmérések szerint nagyobb arányban hajlandók arra, hogy az olyan, eddig vendégmunkások által végzett tevékenységeket átvegyék, mint például a tanítás vagy az ápolás. Jelenleg csupán minden ötödik szaúdi nő van állásban. Ahhoz, hogy ezt az arányt javítani lehessen, meg kell engedni nekik, hogy autót vezessenek.
Borítófotó: A szaúdi női sofőrök egyesületének vezetője a Bahreini Forma–1-es futamon. Gazdasági kényszer miatt vezethetnek a szaúdi nők