AMERIKAI VÁLASZTÁSOK
Trump nemcsak saját politikai túléléséért küzd, hanem a Trump-doktrínáért is, amely alapjában szakít az 1945 után kialakult multilaterális világrenddel. Az elnököt Ronald Reaganhez hasonlóan sokan alábecsülték, ám tudásbeli hiányát jó szakértőkkel és határtalan önbizalommal kompenzálja.
Erős hátránnyal indult, az amerikai mainstream ugyanis Hillary Clinton győzelmét várta, és mindent megtett a politikában kívülállónak tartott üzletember megbuktatása érdekében. Az új elnök politikai tanácsadóit nyugalmazott tábornokokra cserélte, akik egy tank erejével mennek előre.
Mike Pompeo előbb a CIA igazgatójaként depolitizálta az ügynökséget, elapasztva a Trump-csapat állítólagos orosz kapcsolatait firtató kiszivárogtatásokat. Miután a helyére egy hasonló szemléletű utódot ültettek, most a State Department szakmaiságát állítja helyre, például a demokráciaexport leállításával.
NYOMÁS TRUMPON
Az új vezető elleni támadások másik fészkének számító FBI-t James Comey igazgató gyors leváltásával sikerült pacifikálni, akinek áprilisban megjelent könyve sem galvanizálta az orosz befolyás utáni kutakodást.
A kötet időzítése kiváló volt, ugyanis pont akkor vették őrizetbe Paul Manafortot, Trump korábbi kampánymenedzserét. Igaz, nem az állítólagos moszkvai ráhatás, hanem korábbi, engedély nélkül végzett lobbitevékenysége, pénzmosás és tanúk befolyásolási kísérletének a gyanúja miatt.
Az orosz szál lehet Trump Achilles-sarka, ezért irányul nagy figyelem Rober Mueller különleges ügyész munkájára. A másfél éve tartó vizsgálatnak egyelőre nem sikerült bizonyítania az elnök moszkvai kapcsolatait. A republikánusok a képviselőházban fokozzák a nyomást az FBI-ra és az igazságügyi tárcára, teljes betekintést követelnek az aktákba. A betámadott hivatalok vezetői június végi meghallgatásukon együttműködési szándékukat bizonygatták, ám további időt kértek a vizsgálatokra, és cáfolták az elnök azon vádját, hogy boszorkányüldözést folytatnának. Trumpék még a választás előtt lezárnák a vizsgálatot, míg a demokraták Muellertől várják esélyeik javulását.
MINDENT BEVET
A verseny döntetlenhez közeli, a friss mandátumbecslések is csak 229:209 arányú demokrata előnyt mutatnak. Trump ezért mindent bevet, hogy a billegő államokat a maga oldalára állítsa. Fő eszköze kampányígéreteinek a megvalósítása, így az ohiói és a pennsylvaniai acélmunkások örülhetnek a védővámoknak, s az illinois-i autógyári dolgozók szívét a német gépkocsikra kilátásba helyezett büntetővámok nyithatják meg.
Az új adminisztráció az adósságplafon megemelésével elkerülte az államcsődöt, és az adócsökkentés miatt is hízó hiány még kezelhető szinten marad. A tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság megismétlődése jelentősen rontaná a republikánusok esélyeit, amit az észak-koreai atomválság „megoldása” vagy az iszlám terrorizmus elleni, oroszokkal közös harc „sikerei” sem írnának felül.