PESTI MAGYAR SZÍNHÁZ
A Lázár Ervin program az általános iskolások kulturális eseményeken való részvételét, a Sportlétesítmények a kultúra szolgálatában elnevezésű nagyprodukciók létrehozását segíti. Ezek mellett a vallásos alkotóközösségek, zenei együttesek és zenészek hosszú távú működését biztosító programról is gondoskodik a kulturális kormányzat.
HATMILLIÁRD A DIÁKOKnak
A Lázár Ervin program célja, hogy szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül minden első nyolc évfolyamon tanuló diák tanévenként ingyenesen eljuthasson színházi, tánc- és cirkuszi előadásra, komolyzenei hangversenyre, illetve az őshonos állatok bemutatóhelyeire. Minderre az idén hatmilliárd, 2020-tól beépülő jelleggel öt és fél milliárd forintot biztosít a kormány. A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint: „az ezeréves magyar kultúra a jelen állampolgárainak és a jövő nemzedékeinek művelődése, önkifejezése és nemzeti identitása, valamint Magyarország kulturális fennmaradása szempontjából fundamentális jelentőségű érték, ennél fogva kiteljesítése az állam kiemelt felelőssége”.
A Sportlétesítmények a kultúra szolgálatában program az idén négymilliárd forinttal támogatja a sportlétesítmények és a nemzeti kultúra összekapcsolását, ezáltal a magyar történelmi és irodalmi örökséget bemutató nagyprodukciók létrehozását. Az összeg a következő esztendőtől 1,6 milliárd forint lesz. Szintén kormányhatározat döntött a vallásos alkotóközösségek, zenei együttesek és zenészek hosszú távú működését segítő források biztosításáról a Kárpát-medencei vallási hagyományok megőrzése és élővé tétele érdekében. A vallásos könnyűzene alkotói kiteljesedését elősegítő rendszerek kialakítását és fenntartását az idei évtől évi 905 milliós támogatás szolgálja.
Zalán János. Szeptembertől az ország bármely részéről várunk gyerekeket
SZÍNHÁZI TESZTPROGRAM
Szeptembertől indul a Lázár Evin program, addig is megkezdődött a tesztüzemmód. Az idei színházi évadban öt együttes csatlakozott a pilotprogramhoz: a nyíregyházi Móricz Zsigmond, a Békéscsabai Jókai, a Soproni Petőfi, a kaposvári Csiky Gergely, illetve a fővárosból a Pesti Magyar Színház. A közreműködő együttesek mutatják, hogy a szervezők régiókra osztották Magyarországot.
„Miénk jelenleg a Közép-Magyarország régió, ám szeptembertől az ország bármely részéről várunk gyerekeket” – mondta dr. Zalán János, a Pesti Magyar Színház igazgatója.
A pilotprogram segíti a majdani rendszer kiépítését, amolyan tesztüzemmódban, nélkülözhetetlen tapasztalatokkal ellátva mindhárom résztvevőt: a színtársulatokat, az iskolákat és az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi).
E tapasztalatokkal kapcsolatban a direktor így fogalmazott: „Kiderül majd többek között, hogy hogyan vegyük fel a kapcsolatot az iskolákkal, milyen időpontokban játsszuk az előadásokat.”
Példaként Zalán János felhozta a Pesti Magyar Színház játékrendjét, amelyben a délelőtti előadások 11, a délutániak 15 órakor kezdődnek.
„A távolabbról érkező csoportok számára azonban előnyösebb lehet, ha délelőtt 10-kor gördül fel a függöny, így biztosítva, hogy időben hazaérkezhessenek a gyerekek, és ez adott esetekben indokolhatja a délutáni előadáskezdés előbbre hozatalát is” – magyarázta az igazgató, aki hozzáfűzte: az Európában egyedülálló kezdeményezés lehetőséget kínál a hátrányos, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeknek, hogy eljussanak színházakba, illetve egyéb kulturális intézményekbe.
MINŐSÉGI UTAZÓ PRODUKCIÓK
A Lázár Ervin programban részt vevő együttesek szolgáltatják a látnivalót, míg az utazást, valamint a jegyvásárlást a minisztérium támogatja. Zalán János elárulta: a pilotidőszak alatt a diákok utaznak Budapestre, a Pesti Magyar Színház előadásaira.
„Szeretnénk, ha vendégjáték formájában lehetőségünk lenne utaztatni az előadásainkat. Ez nem utazóhaknit jelent, hanem a meglévő előadásainkat játszanánk el arra alkalmas vidéki színházban vagy művelődési házban. Tervbe vettük, hogy amint a következő évadokban bővül a kínálatunk, utaztatható produkcióinkat mi visszük majd helybe” – így a direktor, aki hangsúlyozta: minőségi előadásokat állítanak színre, függetlenül attól, hogy azok nem az anyaszínházuk színpadán kerülnek színpadra.
Őszig a társulat repertoárján lévő ifjúsági előadásokra hívják a diákokat. Az alsósok számára a Szabó Magda regényéből Egressy Zoltán által adaptált, Monori András megzenésítette Tündér Lala mesejátékot ajánlja a teátrum. A felsősöket a Kossuth Rádió néhány esztendővel ezelőtti népszerű napi ifjúsági sorozata, az Időfutár színpadi feldolgozásával várják. A tartalmas időutazós történet önálló kötetek formájában szintén napvilágot látott, így számos iskolában az ajánlott irodalmi művek sorába kerülhetett.
A hetedik-nyolcadik osztályosokat a SunCity – Holnap Tali! musicallel csalogatják a színházba. A Holnap Tali! a közszolgálati televízió kettes csatornája, a Petőfi tévé három éve futó tinisorozata, amelyből 2017-ben Szente Vajk írt zenés darabot Johnny K. Palmerrel, aki szinte minden hazai popsztárnak komponált slágert.
Mint Zalán János ígérte, a következő évadtól bővítik kínálatukat a Pinokkió kalandjaival, a Gulliverrel utazásaival, Shakespeare Romeó és Júliájával, valamint a szintén kötelező olvasmány, Kosztolányi Dezső Pacsirta című regényének adaptációjával.
Borítófotó: Tündér Lala. Szabó Magda örökzöld meséje