Kalevala
Hogy miért volt fontos a Budavári Önkormányzat számára a finn–magyar kapcsolatokat egy köztéri emlékművel üdvözölni, arról Nagy Gábor Tamás polgármester az eredményhirdetésen elmondta: „Az elmúlt években számos Finnországgal kapcsolatos programot valósítottunk meg. Például két esztendővel ezelőtt a Tóth Árpád Műfordítói Díjat az a Jávorszky Béla kapta, aki finnből magyarra ültetett át megannyi irodalmi művet. De megemlékeztünk a finn államiság centenáriumáról is. Döntő fordulatot a tavalyi esztendő hozott, akkor írtunk alá testvérvárosi szerződést Savonlinna városával.”
Magyarország az élen
A Kalevala világnyelvekre fordítása óriási tudományos revelációként hatott az akkori Európában. Hazánk az egyetlen ország, amely azzal büszkélkedhet, hogy öt műfordítást készített. Mi több, Akseli Gallen-Kallela Vikár Béla magyarításához festette első illusztrációit, megelőzve az 1922-ben, Finnországban kiadott Koru-Kalevala című kötetet. A képzőművész emlékműve fellelhető a kerületben, a Duna partján, az egykori szálloda helyén, ahol Gallen-Kallela 1907 és 1908 között – amikor 500 képét állította ki a Szépművészeti Múzeum – fél évig lakott. A népi eposz egyébként annyira fontos része a finn nemzeti identitásnak, hogy külön napot szentelnek neki, február 28-át.
A Budavári Önkormányzat eredetileg egyetlen pályamunkát szeretett volna díjazni, azonban a 15 beérkezett terv magas színvonala miatt szakmai grémium segítségét kérte az értékeléshez.
„Közben egy hónapon keresztül ismerkedhetett a művekkel a nagyközönség a Tabáni Kuckóban, s a látogatók szavazhattak a nekik tetsző alkotásra” – árulta el Nagy Gábor Tamás, hozzáfűzve: a szakmai vélemény és a közönség értékelése megegyezett a második helyezett esetében, ezért ezt hirdették ki győztesnek. Így Kéry Bálint Bence és Csobán András Karélia (I.) című pályaműve nyerte a győztest megillető kétezer eurós pénzjutalmat.
Értékes pályamunkák
A közönség szavazatai alapján a legnépszerűbb Detkovics Anikó Kezdet című alkotása lett, amely ezereurós díjban részesült, a szakmai zsűri 500 eurós különdíját Bakos Ildikó Teremtés jeligére érkezett pályaműve kapta. A szakmai zsűrit Markku Virri, Finnország magyarországi nagykövete, Cita Högnabba-Lumikero, a Finnagora finn kulturális intézet igazgatója, Szíj Enikő, a Magyar–Finn Társaság elnöke, Koppányi Miklós építész, a Magyar–Finn Társaság kulturális alelnöke, Aczél Péter építészmérnök, Budavár tiszteletbeli főépítésze, Farkas Ádám szobrász, Matzonné Gergó Gertrúd mérnök, valamint Fernezelyi Gergely építészmérnök képviselte.