Operaáriák szvingritmusban

Zene, mi szem-szájnak ingere. A próbateremben olyan koncert próbája zajlik, amelyen az opera- és operettrajongók, a big bandet, a jazzt kedvelők egyaránt megtalálják  a kedvükre való zenei csemegét.

A világhírű operaénekes, Miklósa Erika Másképp című lemezének anyagát gyakorolja a nemzetközi hírű trombitaművésszel, Fekete-Kovács Kornéllal. Különleges és személyes program, melynek során a lemezen hallható dalok mellett duettet is énekelnek. Klasszikus kalandozás a jazz, az opera és az operett világában: átiratok, különlegességek, meglepetések Bernsteintől Cole Porterig, Rossinitől Gershwinig, a Modern Art Orchestra kitűnő zenészeinek kíséretében. A két művész között a kapcsolat sajátos, ugyanis egy hónap különbséggel ugyanabban az évben születtek ugyanott, Kiskunhalason. 2010 óta dolgoznak együtt. Miklósa Erikáról köztudomású, hogy nemcsak világhírű opera-énekesnő, hanem igazi kísérletező művész is, a könnyű műfajtól az operettig. De vajon mit tesz hozzá a big band az operához?

Miklósa Erika: Nagyon sokat, és Kornél is hihetetlen hatással van az emberre átirataival, zeneszerzéseivel. El kell menni egy koncertjükre, ahol a saját dalaikat is előadják, amelyek olyan inspirálók, olyan dolgokat ébresztenek az emberben, mint például: „Hű, de jó volna együtt dolgozni velük!” Nekem mindig olyan érzésem van, hogy tulajdonképpen egyfolytában velük dolgozom, és ez garancia arra, hogy sikeres lesz egy-egy koncert.

– Nem szentségtörés így átalakítani egy operaáriát?

M. E.: Nem hiszem. Ha végignézek a zenekaron, akkor ismerős arcokat látok, sokan zenélnek nagyzenekarban is, többen közülük az Operában. Inkább az a fontos, hogy ha valamit csinálunk és azt másképp csináljuk, akkor tegyük azt igényesen.

– Milyen énekesnő Miklósa Erika, mármint hogyan lehet vele együtt dolgozni?

Fekete-Kovács Kornél: Fantasztikus. Profi és együttműködő. Segít például abban is, hogy én mit hogyan csináljak. Ezt az anyagot két éve játszottuk utoljára, most elővettük, és rögtön megszólalt, pedig nagyon nehéz egy operaénekest a saját tempójában, megformálásában lekísérni, de annyira sokat segít és annyira egyértelmű minden, amit csinál, hogy azt mondhatom: könnyű vele együtt dolgozni.

– Ebben a műsorban csak opera lesz?

M. E.: Nem. Nemcsak operát hangszerelt át Kornél, hanem nagyoperettet, filmzenét, musicalt, jazzt. Ez egy nagyon bő anyag, mindenféle műfaj, kicsit új hangzásban.

– Melyik a kedvenc műfaja?

M. E.: Olyan nincs. Mindig az a legkedvesebb, amit éppen csinálok. Abban a 3-4 percben lehet, hogy egy operaária dzsesszes változata, egy Rosalinda csárdása szvinges stílusban. Ebben a műsorban például nagyon kedvelem Kunigundát. (Bernstein: Candide – Kunigunda áriája.) Ami még külön érdekes: Kornél amellett, hogy hangszerel, átiratokat ír, vezényel, gyakran szólót játszik és még énekel is.

– A zenekar, a Modern Art Orchestra kivel játszik még együtt mostanában?

F.-K. K.: A mi életünkben van valami, aminek nagyon erős a leirata, és nagyon igyekszünk, hogy ne csak a mi életünkben legyen az. A közelmúltban vettünk föl egy albumot, amely márciusban jelenik meg. A lemez Bartók Béla Tizenöt magyar parasztdal című darabjára épül. Kis szösszenetünket negyedmagammal, Ávéd Jánossal, Subicz Gáborral és Bacsó Kristóffal – akik együtt a kreatív magját alkotják a zenekarnak – gyakorlatilag mindenfajta változtatás nélkül, egyszerűen fölhangszereltük. A Modern Art Orchestra nagyon nagy odaadással és tisztelettel volt Bartók iránt, viszont ezen tételek közé komponáltunk átvezető részeket, amelyektől a körülbelül 8-10 perces részletekből álló szvit közel egyórássá vált. A komponált szakaszokban olyan szólistáink vannak, mint Dresch Mihály, aki furulyán játszik, Lukács
Miklós cimbalmozik, Gőz László harsonázik. Ez most a legfrissebb ilyen anyag, amelyen dolgozunk. Március 25-én lesz a bemutató koncert.

– A lehető legkellemesebb ok miatt mostanában Miklósa Erika kevesebbet koncertezik külföldön, többet kap belőle Magyarország.

M. E.: Egy két és fél éves kislány édesanyja lehetek, róla kell gondoskodnom. Ennél szebb ajándék nem is lehet a zene mellett, ez nagyon sok mindent ad az embernek. Természetesen az énekléshez is. Igaz, azt gondoltam, milyen aranyéletem lesz: otthon leszek a kislányommal. Ehelyett dupla- vagy triplaannyit dolgozom Magyarországon. De azért így, hogy itthon lehetek, sokkal könnyebb az életünk. Rengeteg mindent csinálok párhuzamosan: egy tévéműsor összerakásán dolgozunk Batta Andrással, akivel nagyon érdekes és szórakoztató road movie-ra készülünk. Ugyanakkor közeleg a legújabb Virtuózok sorozat. Erdélybe megyek majd a Bánk bánnal, utána pedig a Kárpát-Haza OperaTúra felvidéki és kárpátaljai részén Gara Máriát fogom játszani Erkel Hunyadi Lászlójában. Ez szép feladat, a lelkünknek is nagyon szép, már az után, hogy Székelyföldet is bejártuk. És énekelek Lammermoori Luciát. Erős a klasszikus vonal is, sok a koncert. Például a Liszt Ferenc Kamarazenekarral van egy nagyon nagy anyagunk, amelyet itthon és külföldön egyaránt sokat játszunk. Emellett járom a vidéket, ami mindig a kedvenc időtöltésem volt. Szeretnék a határokon belül is minél messzebbre eljutni.

 

A próbán készült videóriportunkat megnézhetik a figyelo.hu/video oldalon

Ezek is érdekelhetnek

További híreink