Nagy cirkuszi utazás

A Fővárosi Nagycirkusz (FNC) korábbi főigazgatója, Fekete Péter azzal a koncepcióval igyekezett izgalmasabbá tenni a hazai cirkuszművészet zászlóshajójának az előadásait, hogy az egyes számokat, a különféle hazai és külföldi artistacsoportok által magas színvonalon előadott produkciókat egy történetszálra próbálta felfűzni. A narratívaalkotás nem éppen cirkuszi feladat, de ha sikerülhet rock- vagy popikonok önálló zeneszámait olyan módon csokorba foglalni, hogy akár egy nagy sikerű film vagy zenés színházi darab kerekedhet belőle (lásd például az ABBA Mamma miáját), miért ne lehetne ezt itt is megvalósítani, ezzel is arra törekedve, hogy minél többen váltsanak jegyet az arénába?

Az artisták világában nem szokatlan az új típusú előadások színpadra állítása, a Vági Bence vezette Recirquel Újcirkusz Társulat Müpa-beli fellépéseit sem véletlenül fogadta oly nagy szeretettel a közönség. Az FNC legutolsó, még Fekete által útjára bocsátott produkciója ugyan sokkal lazábban illeszti az egyes betéteket a kerettörténetbe, mint a Recirquel vagy a Fővárosi Nagycirkusz korábbi előadásai során tapasztalható volt, de így is élvezetes játékra csalogatják a csillogó szemű közönséget: a nézőkkel elhitetik, hogy egy izgalmas nyaralásba pillantanak bele, tele egzotikus kalanddal. „Az Atlantic Flight – Nagy cirkuszi utazás című új műsorunkban szabadon szárnyra kap a képzelet, nem ismer határokat a fantázia, és mi csak arra kérjük a nézőinket, hogy szálljanak fel velünk a kerek e világot keresztbe-kasul bejáró repülőnkre. Bátor kapitányunk és csinos stewardesseink vezetésével csak egy ugrás a világ legtávolabbi csücske is, ők pedig nem félnek elindítani a motort… Nincs lehetetlen, csak a végtelen – nincs korlát, hiszen ez cirkusz, és a cirkuszban minden lehetséges! Az Atlantic Flight – Nagy cirkuszi utazás című műsorunkban erre a kalandra hívunk mindenkit: a vízicirkusz csodás szökőkútjátékával és szemkápráztató lézerfényeivel, a folyamatosan mozgó és átalakuló porondra fellépő artisták hihetetlen mutatványaival egy csodálatos és felejthetetlen show-műsorba kalauzoljuk azt, aki jegyet vált a járatunkra” – olvasható az előadás ajánlásában.

Fekete cirkusza a 2016-os előadás után már másodszor varázsolja el a publikumot a vízicirkusz különleges képi világával, ahol a víz, a szökőkutak nyújtotta látvány elsősorban csak díszlet, de több betétszámban sikerül ennél tovább is lépniük. A műsorban kilencven százalékban orosz vendégművészek lépnek fel, rajtuk kívül kínai, dán és magyar szereplők teszik teljessé a produkciót. Egészen lenyűgözők az állatszámok, a nézők aggódva gondolnak arra az abszurd törekvésre, hogy a félreértelmezett állatvédelem jegyében betiltsák ezeket az attrakciókat. Laura Urunova papagájos és kutyás számai egyszerre csaltak mosolyt és könnyeket a nézők szemébe. Ám a legizgalmasabb a dán házaspár, Steven és Angela Pedersen fókaszáma. Örülök, hogy négygyermekes apaként az átlagnál többször jutok el cirkuszba, s láthattam ezt a fantasztikus produkciót. Steven és Angela egy állatidomár-család harmadik generációs tagjaként több évtizede foglalkozik fókákkal. Steven a szüleitől örökölte az állatok szeretetét. 1979-ben, 19 évesen már járt Budapesten, amikor édesanyjával közösen lépett fel egy fókaszámban. Produkciójukkal bejárták a világot, felléptek többek között az USA-ban, Németországban, Olaszországban, Franciaországban és a skandináv államokban is. Két patagóniai oroszlánfókával dolgoznak, mindkettő hím. Teddy és Scooby 18 éves, és a súlyuk egyenként 350 kg. Az előadás után megnéztem a döbbenetesen tanulékony és intelligens állatokat a cirkusz udvarán lévő medencéjükben, s beszélgethettem Stevennel, akitől megtudtam, hogy a fókákat egészen kicsi koruktól gondozzák, nevelik. Egyikőjük olyannyira megszokta az ember közelségét és érintését (mivel kölyökként ölbe véve simogatták és etették őket), hogy még 350 kilósan is állandóan kikényszeríti a simogatást és az ölelést, ami a hatalmas súlya miatt valóságos kihívás a szülőnek tekintett idomár-nak. Ember és állat harmonikus viszonyára láttam megkapó, romantikus példát.

A Fővárosi Nagycirkusz 1889 óta szolgálja a Városligetbe látogató közönséget. A jelenlegi épületet a második világháborúban megsérült és 1966-ig működő létesítmény lebontása után, 1971-ben adták át. Az akkor modernnek számító épület mára korszerűtlenné vált, s a Liget projekt keretében tervezik az új ingatlan felépítését.

 

Új szentély az artistáknak

Fekete Péter az Atlantic Flight – Nagy cirkuszi utazás programfüzetében új cirkuszművészeti központ építéséről ír: „Minden esélyünk megvan arra, hogy ez valósággá váljon – hiszen a szakma, a közönség, a kulturális kormányzat és a külföldi cirkuszművészeti szakemberek is támogatják a terveinket. Néhány év múlva egy modern technikával felszerelt, vadonatúj otthonba költözhetnek e csodálatos művészeti ág képviselői.” Fekete Pétert azóta a terület államtitkárává nevezték ki, s csak remélhetjük, hogy működése nyomán lesz új szentélyük a magyar artistáknak. Látva viszont a költségvetési realitásokat, az építőipari kapacitások szűkösségét, illetve a park zsúfoltságát, azt gondolom, nincs szükség új helyszínre. A cirkuszt nem szabad kivinni a Városligetből; jövőre lesz 130 éve, hogy változatlan helyen várja a csodára vágyó gyermekeket és szüleiket. Ha a régi objektum helyén épül fel egy korszerű, a homlokzatával az Állatkerti körút patinás épületeinek a sorába illeszkedő aréna, az már történelmi tett lesz, s a Vidám Park területével kibővült, különleges biodómmal kiegészülő Fővárosi Állat- és Növénykert üzemszerű működését sem zavarja majd. A helykeresés, a vita az épület pozíciójáról nem akadályozhatja tovább az új cirkusz felépítését: mivel a forrás rendelkezésre áll a Liget projekt keretében, mihamarabb neki kell állni a tervezésnek, majd a kivitelezésnek annak érdekében, hogy a negyedik Orbán-kormány kurzusépítő politikájának a részeként a széles rétegek igényes szórakoztatása is kellő figyelmet és megbecsülést kaphasson. Ezt a munkát a Fővárosi Nagycirkusz nemzeti intézményi rangra emelésével indítottuk el, az előadó-művészeti törvény módosításával, s az első cirkuszművészeti Kossuth-díj odaítélésével folytattuk 2017-ben, amikor Richter József artista megkapta a magyar állam legrangosabb művészeti elismerését.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink