Rangos rendezvénnyel kezdte az évet a székelyudvarhelyi Haász Rezső Múzeum: 2018. augusztus 31-én a budai Virág Benedek Házban nyílt Találkozások – Kányádi Sándor Emlékkiállítás című tárlat továbbgondolt változatát költöztették át az udvarhelyi intézménynek otthont adó Haberstumpf-villába.
Míg a budapesti kiállítás mindenekelőtt fotók révén Kányádi családi és baráti kapcsolatainak bemutatását célozta – a budapesti lakás azon részének pontos mása is látható volt, ahol a költő alkotott, írógéppel, versidézetekkel, könyvekkel, lemezekkel és személyes tárgyakkal –, addig az udvarhelyi más elemekből építkezik. Az újragondolás bizonyos mértékig kényszerűnek nevezhető, hiszen a magyar fővárosban kiállított személyes tárgyakból kevés jutott el a székelyföldi múzeumba, Miklós Zoltán igazgató szerint a kényszerből sikerült tőkét kovácsolni.
Mivel a budapesti kiállítás személyes anyagának csak elenyésző részével számíthattak a székelyudvarhelyiek, a tárlatrendezők fokozott hangsúlyt helyeztek a multimédiás eszközökre. A virtuális valóság szemüvegével lehet hát haladni az ily módon megidézett Kányádi-világban, amelynek közismert toposzai – lovak, fák, egyéb természeti csodák – figuratív megjelenítést is nyertek. Így például igazi hintalovon üldögélve lehet meghallgatni a fakatona eredeti vagy éppen a Kaláka együttes által megzenésített változatát. A kiállítás gyermektermében Kányádi Sándor megzenésített verseinek felvételeit vetítik, és kézbe véve, az ott elhelyezett nemezelt állatfigurák és egyéb tárgyak egy-egy Kányádi-verset „mondanak”. A versek amúgy folyamatosan szólnak a háttérben, esetenként korabeli felvételekről a költő saját tolmácsolásában.
Nagy népszerűségnek örvend a virtuális interjúkészítés lehetősége is, az előre „sugallt” kérdésekre Sándor bácsi tévéinterjúkból kölcsönzött szemelvények révén válaszol – a felkínált kérdés gombját megnyomva jelenik meg a kivetítőn Kányádi Sándor válasza. Egy páratlan relikvia is látható: Sándor bácsi első laptopját dedikálva Balázs Feri bácsinak ajándékozta, amit az emlékkiállítás idejére a boldog tulajdonos kölcsön is adott a múzeumnak.
A költő világának megjelenítéséhez a kiállítás szervezői olyan művészek alkotásait is felhasználják, akiknek a személye, munkássága Kányádi-költeményekhez is ötletül, segítségül, hatásként szolgált. Ez „magyarázza” a tárlat részeként látható Román Viktor-szobor, illetve Nagy Imre-festmény jelenlétét.
A tervek szerint a Haász Rezső Múzeumban május 20-ig látogatható kiállítás további székelyföldi körútra indul, az év folyamán Csíkszeredába és Sepsiszentgyörgyre is elviszik Kányádi Sándor emlékezetét. Hosszabb távú célként pedig felmerült egy emlékház létrehozásának ötlete Nagygalambfalván, Kányádi Sándor szülőfalujában.