A Felvidék hazatérése, 1938

Babucs Zoltán könyve megkapó ajánlással indul, a 102 éves vitéz nemes békei Koós Ottó soraival, aki a székesfehérvári „Szent István” 3. honvéd gyalogezred tisztjeként maga is részt vett a felvidéki bevonulásban. Galántáig menetelt századával, 23 éves hadnagyként.

Koós Ottó így emlékszik vissza: „Ma is megilletődve állítom, hogy ez volt életem egyik legszebb pillanata, a lakosság örömmámorban úszva, virágesővel fogadott bennünket. Bebizonyítottuk, hogy nincs lehetetlen, széttörtük a trianoni béklyókat.” Felejthetetlen élménynek tartotta az idős katonatiszt azt az önfeledt és boldog ünneplést, amellyel a lakosság köszöntötte a honvédeket.

Babucs Zoltán hadtörténész ezt úgy fogalmazza meg könyvében, hogy „az isteni gondviselés, a magyar politikai és katonai vezetés céltudatossága s persze a kedvező külpolitikai konstelláció eredményeként született meg az első bécsi döntés”. 2017 tavaszán formálódott meg a szerző fejében a gondolat, hogy a 80. évforduló tiszteletére érdemes volna egy olyan albumot kiadni, amely nemcsak a már ismert, közgyűjteményi felvételeket tartalmazza, hanem gyűjtést kellene kezdeményezni, hátha akadnak még korabeli fotók, ismeretlen kincsek a családi albumokban. Az ötletet felkarolta Pogány Erzsébet, a Felvidék.ma kiadója és a Kossuth rádió Határok nélkül című műsora, s gyűlni kezdett a páratlan anyag, folyamatosan érkeztek a képek. Sajnos Pogány Erzsébet halálával megakadni látszott a munka, de ekkor bekapcsolódott Erdélyből Demeter László, a baróti Tortoma Kiadó tulajdonosa, és jelezte: örömmel kiadja a hiánypótló művet. Így ez év novemberére elkészült a „Győzött az igazság” – A Felvidék hazatérésének képes albuma.

Babucs Zoltán személyes érintettségét sem titkolja, anyai nagyapjának és nagybátyjainak is emléket állít az albummal. Mindhárman honvédként vettek részt az országgyarapításokban, miként szinte minden magyar család őriz hasonló emlékeket. A kötet elején található tanulmány korabeli beszámolókra is támaszkodva vázolja fel az események sorát, az 1938. október 8. és 13. között megtartott csehszlovák–magyar határtárgyalásoktól – amikor is Ipolyság és Sátoraljaújhely-gyártelep visszatért – az I. bécsi döntésen át a bevonulás kronológiai történetéig. A visszacsatolást az abban részt vevő négy hadtest egy-egy gyalogezredének a szemszögéből is bemutatja. A könyv fotóit is ekként szerkesztette sorba a szerző, idő- és műveleti rendben.

A korabeli fényképek csodálatosan visszaadják a hazatérés történelmi pillanatát, a hálás civil lakosság találkozását a megilletődött honvédekkel, a lelkes ünneplést. A kordokumentumok igazolják a magyar hadsereg mértéktartó és fegyelmezett parancsteljesítését, a területek visszavétele ugyanis szinte konfliktusmentesen zajlott. A hiánypótló kötet az elszakított felvidéki nemzetrész hazatérésének állít méltó emléket. Remélhetőleg lesz folytatása; Babucs Zoltán összegyűjti és feldolgozza Kárpátalja, Erdély és a Délvidék visszatérésének a fotódokumentumait.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink