Kihagyhatatlanok

Tizenkét hónap, tizenkét kulturális program, amelyeket kár lenne kihagyni az új évben. Összeállításunkban igyekeztünk minden műfajban értékeset, érdekeset, különlegeset ajánlani.

Holdújév

A kínai naptár szerint február 5-én köszönt be az új esztendő, jelesül a Disznó éve. A távol-keleti horoszkóp úgy tartja: a hivatás és az anyagi bőség időszaka köszönt ránk 2019-ben. Mit mondhatnék? Úgy legyen. S hogy mindez ne ragadjon bele a babonaság hínárosába, január utolsó napján látogassunk el a Müpába, ahol a Sanghaji Kínai Zenekar egy kínai újévi hangversenyen vezeti be a különleges zenei csemegékre fogékony hallgatóit a klasszikus kínai muzsikába. Az egyedülálló vállalkozásába 1998-ban fogott a szimfonikus zenekar. A tradicionális hangszereken megszólaltatott hagyományos kínai zene mellett felcsendülnek európai instrumentumokon elő-adott feldolgozások, segítve a számunkra szokatlan muzsika befogadását.

 

Bukott nő tánca

Balettcsemegét ígér február 23-án a Kecskeméti City Balett, amikor Traviata című legújabb produkciójuk budapesti bemutatóját tartják a Nemzeti Táncszínház Nagytermében. Csemegét, amennyiben Verdi méltán népszerű operáját koreografálta színpadra Barta Dóra Harangozó-díjas érdemes művész, az együttes vezetője. Érdekes, hogy a slágerektől hemzsegő zenedráma a bemutatójának évében megbukott, s egy esztendőre rá ért el sikert, amikor a kortárs cselekményt száz évvel előbbi környezetbe helyezték. Az alapmű, Dumas
A kaméliás hölgyének főhősét a szerző az általa is ismert Marie Duplessisről mintázta.
Az előadásban Verdi dallamai mellett Kalotás Csaba zenéi kísérik a táncot.

 

Aranylábúak

 A Magyar Állami Népi Együttes Aranyba táncolva estjén a társulat táncversenyeken elismerést szerzett táncosai immár másodízben mutatják meg bravúros tehetségüket március 22-én a Hagyományok Házában. Első alkalommal, a Budai Vigadó felújítása miatt, a MOM Kulti biztosított színpadot a gálának. Az idén azonban példásan felújított otthonukban látják vendégül az érdeklődőket. A nagyteremben nem kizárólag a mobil, emelt nézőtér, de a XXI. századi technikával felszerelt s jócskán megnövelt színpad is segíti az átélést. S amennyiben arra járnak, semmiképp se hagyják ki a vadonatúj kiállítási tereket, valamint az egykori zárt udvarból kialakított napfénytetős kávézót.

 

Galériatúra

 A Tavaszi Fesztivál rendkívül gazdag programkínálatának egyik legtartalmasabbika az április 9. és 14. közötti Budapest ArtWeek. Ez az egyedülálló rendezvénysorozat hetven helyszín kilencven kiállítását hangolja össze az olyan nagyok mellett, mint a Nemzeti Múzeum, a Műcsarnok,
a Magyar Nemzeti Galéria, a Pesti Vigadó, a Várkert Bazár,
a Ludwig Múzeum, a Mai Manó Ház, a nagy hírű galériákat, például a Fuga Budapesti Építészeti Központot, a Godo,
a K. A. S Galériát. Mellettük a kisebbeket, köztük a Ráday utcai 2B-t, Ari Kupsus finn vállalkozó Bródy Sándor utcabeli kiállítóterét, Faur Zsófi Bartók Béla úti galériáját.

 

Filmből színdarab

 Tegyük hozzá, legendás filmből, a Rocco és fivéreiből. Visconti rendezésének forgatókönyvét Verebes Ernő formálta színdarabbá. Efféle adaptációra eddig egyszer került sor, amikor 2003-ban a milánói Teatro Littában mutatták be a történetet. S hogy mi vonzotta a rendezőt, a Nemzeti Színház főigazgatóját, Vidnyánszky Attilát a Roccóban? Hogy főszereplője Dosztojevszkij A félkegyelműjének Miskin hercegével rokonítható, s hogy a film nem kizárólag címében utal Thomas Mann József és testvérei című kulcsregényére. Beteljesülhet-e a vidéki srácok szerelme, boldogsága a számukra idegen nagyváros forgatagában? Alain Delon szerepét Brettyán Nándor, Annie Girardot Barta Ágnes, Claudia Cardinalét Ligeti-Kovács Judit kelti életre a május 31-i premieren.

 

A zenészek kedvenc zenekara

 A címbéli jelzőt az amerikai Toto érdemelte ki 1976 óta produkált igényes muzsikájával. A banda hatodszor jár hazánkban, azonban első ízben lép fel az Arénában, méghozzá június 27-én. A Toto stílusa teljesen egyedi, noha west coast zenekarként együtt emlegették a Bostonnal, a Styxszel, a Kansasszel, a Foreignerrel. Egyetlen hasonlóság valóban felfedezhető muzsikájukban, a rendkívül magas minőség. Ebből a Toto a mai napig nem engedett – szemben a pályatársakkal, akik inkább a nosztalgiából igyekeznek pénzt csinálni. Na ja, a Toto legénysége a világ legtehetségesebb, legrutinosabb muzsikusaiból áll. Ők asztal mellett sem halnának meg.

 

Tusványos 30

 A kerek évszám, a három évtizedes múltnak köszönhetően különleges Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor várható július utolsó hetében Tusnádfürdőn. A huszadik évfordulón még Bálványoson állítottak életfát. 1989-ben Bálványosfürdőn szervezték meg az első tábort, majd miután az érdeklődők egyre növekvő száma miatt a rendezvény 1996-ban kinőtte a kovásznai üdülőhelyet, átköltöztették Tusnádfürdőre, így alakult ki a Tusványos elnevezés. A látogatók számáról annyit: tavalyelőtt hatvanezren mentek el a szabadegyetemre, tavaly pedig nem kevesebb mint tizenötezerrel többen. Az idén, a harmincadik évfordulóra tekintettel, újra ott lesznek a harminc esztendő legkedveltebb fellépői.

 

Magyar nyelv, magyar könyv

 Az augusztusi Budavári Könyvünnepen, azaz a Magyar Nyelv és Könyv Ünnepén rendszeresen megjelennek azok a kiadók, akik nem tartoznak a nagy könyvesbolthálózatok kedvencei közé. Tizenhetedik alkalommal emlékeznek a szervezők Hess Andrásra, aki budavári könyvműhelyében 1473 pünkösdjén megjelentette az első magyar nyomtatott könyvet, a latin nyelvű Budai krónikát. A nagy előd nyomdokaiba lépett Bakó Annamária, a Litea könyvesbolt tulajdonosa az első fesztivál megszervezésével.

 

Leonardo 500

 Fél évezrede távozott az élők sorából a világ egyik legnagyobb géniusza, a valódi reneszánsz ember, Leonardo da Vinci. E jeles dátumot októberben nyíló kiállítással ünnepli a Louvre. A párizsi múzeum saját gyűjteményének öt festménye és huszonkét rajza mellett számos helyről kért kölcsön megannyi alkotást. Kedvcsinálónak néhány kevéssé ismert tény a mesterről: közel kétméteres magasságával messze kortársai fölé nőtt, robusztus termetét meghazudtolóan szelíd, obszcenitástól irtózó ember volt. Huszonhat évesen papírra vetette háromkerekű, önjáró járművének vázlatát. Az 1478-as elképzelést 2004-ben valósították meg egy órásmester segítségével, aki megfejtette a rugós szerkezet mozgatta gépkocsi működési elvét.

 

A szent művészet

 A Kulturális Örökség Napjaihoz kapcsolódik immáron tizenhárom esztendeje a szeptember harmadik hétvégéjén kezdődő kilencnapos Ars Sacra Fesztivál. A cél változatlan: a kultúra meghatározó szereplőit és intézményeit kéri fel az Ars Sacra Alapítvány, hogy csatlakozzanak a zsidó–keresztény kultúrkörhöz kapcsolható művészeti alkotások bemutatásához. A felkérésre tavaly több mint száz településen közel hatszáz ingyenes programmal jelentkeztek. A szervezők igyekeznek felszínre hozni a kultúra mélyén lévő szakralitást, ezáltal reményt mutatva az embereknek.

 

Heródes palotája

 Az Operaház 2019/2020-as Keresztény Évad egyik nagy dobásának ígérkezik Richard Strauss Salome című egyfelvonásos operájának bemutatója. Az előadás világraszóló különlegességével a díszlet szolgál, amennyiben Heródes Antipász palotájának rekonstrukcióját állítják színpadra. Machareus várában járta el Salome táncát, amiért cserébe Keresztelő János fejét kérte. A romokat Vörös Győző vezetésével tárták fel. Az MMA támogatásával dolgozó régész egy évtizeddel ezelőtt nyerte el a jordániai régészeti koncessziót a lelőhely teljes feltárására, a műemléki felújítás megtervezésére. Az opera-előadás a jövő évi, budapesti Eucharisztikus Világkongresszust készíti elő.

 

És megint a Macskák

 Nem véletlen, hogy az év utolsó mozi-világpremierje a legendás musical, a Macskák bemutatója lesz. A siker borítékolható. Andrew Lloyd Webber imitt-amott giccsbe hajló remeke eddig mindenütt tarolt, ahol színre vitték. Készült már belőle mozgóképes feldolgozás, a West End-féle rendezés videóváltozata. Amire igazán kíváncsi vagyok: vajon CGI-trükkarzenállal megvalósított macsekok ropják majd a vásznon, avagy a színházban bevált sminkben énekelnek? Ez utóbbi nem lenne nagy durranás, az első változat pedig igen fura élményt kínálna. Ne aggódjon senki, ugyanis a rendező, A király beszédéért Oscar-szobrot kiérdemlő, a Nyomorultakat is vászonra álmodó rendező Tom Hooper. A szereposztás szintén optimizmusra csábít: Judi Dench, Ian McKellen, Taylor Swift, Jennifer Hudson, Idris Elba.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink