Szél Bernadett az LMP miniszterelnök-jelöltje határozottan elutasította Kálmán Olga műsorában Vona közeledését. A Jobbik elnöke nemrég elmondta, ha a kormányalakítás ezen múlna, koalícióra lépne a Momentummal vagy az LMP-vel. A Jobbik-közeli Iránytű Intézet november közepén már az MSZP fölött mérte az LMP támogatottságát, de úgy tűnik, Vonáéknak mégis nélkülözniük kell majd a zöldpártot, mint szövetségest. Mégis mit nem tett még meg Vona, ami bebizonyítja, hogy szalonképessé varázsolta pártját? Legutoljára még a híres balliberális vezérdrukkertől, Rangos Katalintól is kénytelen volt kokikat fogadni, amiért a múltban pártja rosszul viselkedett.
A helyes válasz, hogy minden lényeges lépést kihagyott. Szél arról beszélt, nem látja, hogy a Jobbik változása tényleg végbement volna. "Én továbbra is azt látom, hogy olyan személyek vannak Vona Gábor közvetlen környezetében, ami sokkal inkább a Jobbik régi állapotát tükrözi" – teszi hozzá az LMP társelnöke. Valóban, ha Vona komoly változást akart volna elérni a párton belül, akkor a vállalhatatlanul megnyilvánuló tagokat el kellett volna tüntetnie a Jobbik környékéről is. Ehelyett csak olyan szimbolikus lépéseket tett meg, mint az extrémebb vonalat képviselő Novák Előd kitúrása az elnökségből. Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) tiszteletbeli elnöke és alapítója, viszont szintén nem a visszafogottságáról híres, és jelenleg is elnökségi tag a Jobbikban. A régebben rendszeresen nyilvánosan zsidózó, cigányozó politikusoknak sem kellett soha búcsút venniük a párttól. Apáti István például a Jobbik etikai és fegyelmi ügyekkel foglalkozó bizottságának a tagja.
Az se javít sokat a néppártosodás hitelességén, hogy kezdetben ezt olyan arcokkal reklámozták, mint Zagyva György Gyula. A HVIM vezetőségi tagja egy 2015-ös videóban arról beszél, hogy a néppártosodás azt jelenti, hogy a Jobbik nem fog többet vulgárisan zsidózni és cigányozni. Zagyva hozzátette, ezt ő se csinálta az elmúlt tíz évben. Pedig 2011-ben a Szent Korona Rádió műsorában még így fogalmazott: "És már a tököm tele van evvel, hogy állandóan a cigányok meg a zsidók, meg mindenféle szutyok azon sír, meg jön ide…".
A kizárólag a Jobbik felszínét érintő újracsomagolás persze sokakat meggyőzött a balliberális véleményvezérek közül. Heller Ágnes annak ellenére áll ki egy Jobbikkal kötött együttműködés ötlete mellett, hogy annak idején a Szent Korona Rádióban ő is terítékre került. Ebből is látszik, mennyire érdekli őt valójában az antiszemitizmus. A lényeg, hogy Orbán eltűnjön. Zsidóellenes kirohanásokkal ő úgyse fog soha találkozni Magyarországon, ha esetleg a Jobbik újra magára öltené a gárdista mellényt, hiszen Heller nem itt él.
A legújabb balliberális véleményvezér, aki átlépte a Rubicont, maga Farkasházy Tivadar. Az egykori szárszói találkozók házigazdája annak idején éppen a szélsőjobbal szemben chartázott. A humorista is nagyon szívesen összefogna a Jobbikkal, hogy – az ő szavaival – Szent Ilona szigetéig zavarja Orbánt.
Lendvai Ildikó, az MSZP "sikerkorszakának" prominens személyisége viszont továbbra sem adja be a derekát. "Nem, nem, soha!" – fogalmazott a Mandiner kérdésére, hogy összefognának-e Vonáékkal. "A minap Vona Gábor azt mondta, már nincs meg a gárdamellénye. Szerintem csak átkerült az alvezéreinek a szekrényébe, akik a munkamegosztásban továbbra is a régi kemény maghoz beszélnek" – így céloz Lendvai Ildikó arra, hogy hiteltelen a Jobbik váltása ugyanazzal a személyi állománnyal. Egy másik hitelességi problámát jelent – ami az interjúban is elhangzik – hogy Vona soha nem kért bocsánatot pártja vállalhatatlan megnyilvánulásaiért.
Hiányzó pártfegyelem és kapkodás
Minden bizonnyal a tagság szinte változatlan összetételéből következik, hogy Vona nem tud erős pártfegyelmet kialakítani. Az irányváltást nem mindenki fogadja el, és van aki ennek hangot is ad. Toroczkai László egy esetleges LMP-Jobbik-Momentum koalícióval kapcsolatban kijelentette, ő egy ilyen kormánynak biztosan nem lesz tagja. A kapkodás is megfigyelhető a kérdéssel kapcsolatban: Vona bizalmasa, Varga-Damm Andrea októberben azt nyilatkozta a Hazai Pálya című jobbikos pártlapnak,hogy aggasztónak tartja azokat a folyamatokat, amelyek Schiffer András kilépése óta történnek az LMP-ben. Szerinte a zöldeknél egészen más folyik a háttérben, mint ami látható.
A politikai aréna nem hajlandó a Jobbikhoz igazodni
Vona kísérlete a lövészárkok átrajzolására is sikertelennek tűnik. A Jobbik régóta próbálja a 21. és a 20. századi pártok szembeállításával újrafesteni a hazai politikai arénát. Ez egyértelműen alapfeltétele lenne az LMP-vel és a Momentummal való koalíciókötésnek. Csakhogy Szél Bernadett erről is elég világos üzenetet küldött Vonának. Az LMP társelnöke szerint az egész huszonegyedik századi pártozást a Jobbik az LMP-től nyúlta, ami sokat elárul arról, mennyi önálló gondolattal rendelkeznek manapság Vonáék.
A 21. századi párt, mint a tisztaság szinonimája sem működik már, mióta a Jobbik Simicska bosszúhadjáratának eszköze lett.
Ebből még mások profitálhatnak
A Jobbik körüli zavart légkört kihasználhatják más radikáljobbos mozgalmak is. Tegnap a Betyársereg honlapján jelent meg egy közlemény, amelyben Lantos János, az Erő és Elszántság elnökségi tagja azt írja, mozgalmuk "meg akarja szólítani azokat a Jobbik tagokat, szimpatizánsokat, szavazókat, akik hatalmasat csalódtak a Vona Gábor pártelnök által elindított, ún. néppártásodás óta". Lantos szerint a Jobbik néppártosodása már-már balra tolódásba hajlik, és megemlíti Vona Spinoza színházban tett kanosszajárását is, ahol a "liberális Rangos, mint egy tyúkanyó, megdorgálta ugyan Vonát »múltbéli viselt dolgai« miatt, Vona pedig szinte kétségbeesetten igyekezett bizonygatni; ő tényleg megváltozott!".
Le kell vonjuk a következtetést, Vona félkészen adta le a házi feladatát. Már ha egyáltalán lehetséges egy uszító párt megszelídítésében nem félmunkát végezni.