Vlaszák Ádám: „Végre van egy generáció a rendszerváltás után, aki tisztában van azzal, hogy az, hogy mennyi pénze lesz életében, az rajta múlik.”

Hírek
2018-ban vállalkozni menő. De nem volt ez mindig így, a 90-es években a vállalkozó szó egyet jelentett félig meddig a bűnözővel, vagy pedig a piaci zöldségessel, ahol a kettő nem féltétlen zárta ki egymást. Azóta szerencsére nagyot változott a világ, már nem nézünk ferde szemmel valakire, aki nem alkalmazottként helyezkedik el, hanem egy sajátságos életformát választva inkább vállalkozóvá válik.

Három fiatal tinédzser a telefonjára keresett prémium minőségű kijelzővédőt de nem talált. Aztán ahelyett, hogy beletörődtek volna inkább megalapították az IGlass-t és saját maguk kezdték el árulni a kiegészítőt. Ez egy mindennapos sikersztori kezdete Amerikában, de itthon ritkán találkozunk ilyennel. Pedig ez Magyarországon történt néhány évvel ezelőtt. Vlaszák Ádám egyike ezeknek a srácoknak, őt most a Fiatal Vállalkozók Hete alkalmából arról kérdeztünk, hogy mit gondol a saját vállalkozás alapításáról és a fiatalok helyzetéről itthon.

21 éves vagy, amikor egy beszélgetésben felmerül, hogy ki mit dolgozik a veled egykorúak mit szoktak szólni, hogy évek óta vállalkozol? Nem szoktak meglepődni vagy ferde szemmel nézni mert nem végeztél egyetemet?

Akik nem ismernek még azok természetesen nagyon meglepődnek, amikor azt mondom, hogy én nem járok egyetemre, de ez teljesen természetes. Manapság a társadalmi klisé szerint a siker elengedhetetlen ugródeszkája az egyetem elvégzése, de én úgy gondolom, hogy ez egy vállalkozónál nem sokat jelent. Őszintén szólva a baráti társaságom álltalában nálam idősebb emberekből áll össze, valamint a velem egykorúak a környezetemben szintén vállalkoznak, ezért nekik ez természetes. 

Nem volt olyan amikor azt érezted, hogy hiányzik az egyetemi tudás például egy döntés meghozatalánál vagy üzleti számításoknál?

Volt már olyan pillanatom, amikor megingott az önbizalmam és úgy éreztem, hogy jobb lett volna inkább egyetemre járni, de ez csak szimpla félelem volt. Szerintem minden fiatalnak nehéz döntés az, hogy kimerje-e hagyni a biztos/kényelmes egyetemi éveket és helyettük belevágjon egy teljesen új dologba, de szerencsére sok jó példa volt előttem, akiknek az élet útja bátorságot öntött belém. Egyébként főként más üzletemberektől szoktam tanulni. A tapasztalat megosztása mindig sokat segít.

Sokan keresik az olyan önmotivációs könyveket, amelyek azt hirdetik magukról, hogy hozzávezetnek a sikerhez, aztán ha valaki elolvassa és mégse lesz egy éven belül milliárdos akkor csalódik. Mit gondolsz mi lehet a siker receptje?

A sikernek nincsen receptje, a sikernek ára van. Méghozzá igen komoly ára. El kell felejteni mindent ami nem visz előre és csak olyan dolgokkal kell foglalkozni ami, ahhoz segít hozzá, hogy a céged és az elképzelésed sikeres legyen. Sokan bele is betegednek, mert nem tudják feldolgozni a nehézségeket, ehhez erő kell. Álmatlan éjszakák, beáldozott baráti kapcsolatok, párkapcsolatok, pénz, idő és energia. Ha kész vagy mindent megtenni és mindent feláldozni, akkor már nem fogsz félni. Ehhez támogató háttér kell, de ha úgy érzed nincs mit veszítened mert mindent megtettél, akkor sikeres leszel.

Mit tanácsolnál, miért érdemes vállalkozni?

Ennek az egésznek csak akkor van értelme, ha a belső receptorai az embert ebbe az irányba húzzák. Ez egy embertípus, valakinek tetszik ez az életforma valakinek nem. Előnye, hogy talán szabadabb vagy és, ha sikeres tudsz lenni, akkor az anyagi juttatások is jóval nagyobbak, mint egy alkalmazottnál. Ha nem vagy ilyen karakter akkor viszont összeroppanthat az egész, ennek megvan a veszélye. 

Mit gondolsz, milyen kérdések foglalkoztatják ma a fiatalokat?

Ahogy látom a fiatalokat az érdekli a legjobban, hogy hogyan legyen elismert, sikeres akár vállalkozóként vagy zenészként, sportolóként, alkalmazottként, vagy akár politikusként. Szerintem erre Magyarország most kitűnő terep, van munka lehetőség bőven, kiváló az egyetemi oktatás, sok betöltetlen piaci rés van, szóval aki vállalkozni akar az is megtalálja a számításait.

Milyennek látod a fiatalok pénzhez való hozzáállását? 

Végre van egy generáció a rendszerváltás után, aki tisztában van azzal, hogy az, hogy mennyi pénze lesz életében, az rajta múlik. Tudják, hogy a pénz nem valami istentől származó adomány, ami hatalmat ad, hanem egy eszköz amit forgatni kell, használni kell és hozzá segít bizonyos javak megszerzéséhez.

Kicsit tekintsünk a jövőbe, mit gondolsz a családról? Nehezebb ilyen éltformával megállapodni?

Szerintem egy vállalkozóhoz férfihoz olyan feleség passzol aki megérti a gondolkodását és ugyan így fordítva. Nem az a lényeg, hogy mindketten vállalkozzatok, csak az, hogy megértsétek egymást és legyen a másik iránt tisztelet, hasonló értékeket képviseljetek, a gyerekek előtt pedig mindig maradjatok hitelesek. 

Ha tanácsot adhatnál a három évvel ezelőtti önmagadnak mi lenne az?

Nem te vagy az OTP, tehát ne adj kölcsön senkinek. Ne fektess olyanba, amit nem tudsz kontrollálni és nem látod átt a működését 100%-ban. Ne aggódj, mert úgy is minden meg lesz oldva. 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink