Már most is az egyik legfontosabb gazdasági kincs az adat, de a következő években még inkább az lesz. Az adatkezelés, adatbányászat, adatvédelem kombinációja lehet a fejlődés egyik alappillére – legyen szó kisebb vagy nagyobb vállalkozásokról, illetve teljes gazdaságokról. Az adat kvázi „belép” a nemzetközi pénzpiacra, egyfajta devizaként kell rá tekinteni a jövőkutatás szerint.
A trend világszerte, így Magyarországon is egyértelmű, azonban a mindennapokban még nem bevett szokás az adatfelhasználására épülő stratégia. Az innovációs index szerint az idei második negyedévben viszont javult a helyzet.
„Bár a vállalatok jelentős része továbbra sem foglalkozik a nagy mennyiségű adatok feldolgozásából származó előnyökkel, egy részterületen, az okoseszközökből vagy szenzorokból érkező adatok gondozásában javult a helyzet az előző félévhez képest. Rossz ugyanakkor, hogy a cégek túlnyomó része a mesterséges intelligenciát még nem állította hadrendbe az adatkezelés terén, pedig e két technológia felerősíti egymást” – mondta Németh Balázs, a bank innnovációs vezetője.
A vállalatok több mint negyede (26 százalék) foglalkozik okoseszközökből, érzékelőkből származó adatok elemzésével. Arányuk az idei első félévben 18 százalékos volt, tehát látványos a javulás, de még bőven van tér a növekedésre. A szakértő szerint a cégek jövőbeli fejlődéséhez szükség lenne arra, hogy változzon az ezzel kapcsolatos szemléletmód. Az adatfelhasználást mellőző társaságok ugyanis hirtelen veszíthetnek a versenyképességükből.
(Borítókép: Getty Images)