Több mint kétezren vonultak fel Hongkongban vasárnap, hogy megemlékezzenek az 1989-es Tienanmen téri események 30. évfordulójáról – adta hírül a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap.
A rendőrség becslései szerint a felvonulók száma elérte a 2100 főt, ami az utóbbi négy évben tartott megemlékezések legmagasabb létszáma, ugyanakkor messze alulmarad a 20. évforduló résztvevőinek számától, mely 2009-ben a szervezők szerint csaknem 8000 fő volt.
Az eseményt 1990 óta minden évben megrendezik Hongkongban, időpontja pedig változatlanul a június 4-i dátumot megelőző vasárnap. Június 4-én gyertyákat gyújtanak a hongkongi Viktória Parkban, és közös virrasztást tartanak a Tienanmen téren lemészárolt áldozatok emlékére.
A pekingi kommunista vezetés utasítására a kínai hadsereg 1989. június 4-én nekilátott a Peking központjában található Tienanmen tér kiürítésének, amelyet április óta elfoglaltak a demokratikus változásokat követelő tüntetők. Az erőszakos művelet halálos áldozatainak száma máig ismeretlen, mivel a történtek Kínában azóta is tabunak számítanak. A becslések néhány száz és háromezer közé teszik a meggyilkolt emberek számát, de az akkor Pekingben állomásozó brit nagykövet 2017-ben előkerült titkos távirata szerint tízezer halottja volt a vérengzésnek. Kínában az eseményekkel kapcsolatos megemlékezéseket és megnyilvánulásokat szigorúan tiltják.
A felvonulók közül idén többen azért csatlakoztak az eseményhez, hogy kifejezzék ki tiltakozásukat a törvényhozás által jelenleg tárgyalt és a közvéleményt megosztó, új kiadatási törvénytervezet ellen – olvasható a honkongi lapban.
Amennyiben a javaslatot megszavazzák, Hongkong egyebek mellett kiadhat majd szökevényeket Kínának, Tajvannak és Makaónak is, amelyekkel eddig nem volt kiadatási egyezménye. A város kormányzójának a kiadatási kérelem beérkezésekor jogában állna előterjeszteni egy elfogatási indítványt, amelyről bíróság határozna.
(Borítókép: Pixabay)