A portál kérdéseire válaszolva Varga Judit elmondta, hogy idén szeptemberben az Európai Parlament történetében először fordult elő, hogy egy országot egy valótlanságok tömkelegét tartalmazó vádirat alapján ítéltek el, és politikai vádeljárás útján próbálják nyomás alá helyezni a kormány migrációs politikája miatt.
Az eljárás kapcsán az államtitkár hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament egy politikai testület, ahol jelenleg többségben vannak a migránspárti erők. Mindemellett a szavazatszámlálás nem volt összhangban sem az eljárási szabályzattal, sem az Európai Unió működéséről szóló szerződés értelmezésével, mivel a tartózkodásokat is a leadott szavazatok közé kellett volna számítani. A bírósági döntésre várva a párbeszédet természetesen folytatjuk, bár komoly aggályaink vannak a szavazás érvényessége kapcsán – tette hozzá az államtitkár.
Varga Judit szerint érzékelhetően kampány-üzemmódba kapcsolt az európai politika, s mivel a hétköznapi emberek a biztonságot tartják elsődleges fontosságúnak, ebben a migráció fontos szerepet játszik. Bizonyíték van arra, hogy a terroristák be tudtak lépni a schengeni térségbe a bevándorlási hullámot kihasználva. Éppen ezért európai kötelességünk is, hogy megvédjük a schengeni térség külső határait, ez elsődleges Magyarország és Európa egészének biztonsága érdekében. Attól a pillanattól kezdve ugyanis, amikor a migránsok belépnek a schengeni térségbe, szabadon mozoghatnak. Európa biztonsága a tét – húzta alá.
Mindezek mentén nem meglepő, hogy a francia elnök – aki nem osztja a magyar migrációs politikát – üdvözölte a 7-es cikkely megszavazását Magyarország ellen. Varga Judit hozzátette: fontos hangsúlyozni, hogy bizonyos európai intézkedések bírálata nem egyenlő az euroszkepticizmussal. Mindig is Európa része voltunk, nemcsak földrajzilag, hanem kulturálisan is. Sajnos hosszú évtizedekig nem tudtunk részt venni az európai politikában, de amikor végül Magyarország és a többi keleti ország felszabadult a kommunista rezsimektől, Európa tárt karokkal fogadott bennünket, egy új korszak kezdődött számunkra. Mindazonáltal azt tapasztaltuk, hogy ha nem követjük az európai fősodort, akkor nem vagyunk jó európaiak, s ezt a hozzáállást mi visszautasítjuk – hangsúlyozta.
Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarország a határok védelme révén részt vesz az európai szolidaritásban, azonban a bevándorlás kérdésében nem köt kompromisszumot, mivel Magyarország nem akar bevándorló országgá válni, ahogyan azt sem szeretné, hogy Európa bevándorló kontinenssé váljon.
Varga Judit hozzátetette: az Unióban eltöltött évek alatt megtanultunk szövetséget kötni, s ebben az országaink közötti hasonlóságok révén a visegrádi csoport a legfőbb partnerünk. Történelmünk, gazdaságaink és politikai hagyományaink nagyon közel vannak egymáshoz. Gazdasági szempontból pedig a német üzleti tevékenységek volumene a visegrádi csoportéval együttvéve nagyobb a francia-német tandemétől.
Az államtitkár hangsúlyozta: noha egy ország belügyét illetően nem kíván állást foglalni – utalva ezzel a franciaországi „sárga mellényes” tüntetésekre – azonban az világosan látszik, hogy a mostani európai politikai elit elszakadt az állampolgároktól, akik valódi válaszokat keresnek a kérdéseikre. A politikai döntéseknek összhangban kell lenniük a szavazók akaratával, ahogyan a magyar kormány is rendszeresen megkérdezi az állampolgárokat a nemzeti konzultációk útján. Ez az igény pedig Európában egyre inkább kézzelfogható, amit észre kell vennünk.