Uniós döntés a szabadtartásos tojásról

Hírek
Az uniós szabadtartású tojástermelők akkor is szabadtartású tojásként forgalmazhatják termékeiket, ha tyúktelepeiken a madárinfluenza miatt 12 hétnél tovább korlátozták a hozzáférést a szabadtéri kifutókhoz – értesült lapunk brüsszeli forrásból.

A szabadtartásos tojástermelők eddig termékeiket szabadon forgalmazhatták akkor is, ha a tyúkok 12 héten keresztül nem rendelkeztek szabadtéri hozzáféréssel. A legújabb, ma hatályba lépett változás meghosszabbítja ezt az időszakot 16 hétre. Az uniós döntés hátterében az áll, hogy a madárinfluenza nagy kockázata idején az egész EU-ra kiterjedő állategészségügyi szabályok előírják: a tyúkok legyenek inkább bent, zárt térben a vándorló madarak fertőzésének kockázatának csökkentése érdekében. Ez azonban szöges ellentétben áll a szabadtartású tojásokra vonatkozó uniós szabályokkal, amelyek szerint a tojótyúkoknak biztosítani kell a folyamatos nappali hozzáférést a szabadtéri területhez.
 
A forgalmazási előírások már megengedték, hogy a tojásokat szabadon tartottként értékesítsék, még akkor is, ha a madarakat az egész EU-ra kiterjedő intézkedések eredményeképpen zárt térben tartották. A 12 hetes eltérés azonban túl rövidnek bizonyult az influenza hosszú távú természetével szemben. A tojásokat pedig csak a szabadtartásosnál olcsóbb „pajta tojásként” lehetett értékesíteni, ha a tyúkokat 12 hétnél hosszabb ideig tartották zárt térben. Ez értelemszerűen gazdasági veszteségeket okozott a gazdálkodóknak. Így született döntés az időtartam 16 hetesre történő meghosszabbítására.
 
Az új szabályok azt is tisztázzák, hogy ez az eltérés az állományok szintjén érvényesül (a régiók és a gazdaságok helyett). Ez lehetővé teszi a gazdaságok számára, hogy a korlátozás alatt új állományokat telepítsenek, s az ugyanazon a gazdaságon lévő egyes állományokból származó tojásokat a teljes 16 hetes időszakra szabadtartásosként lehet címkézni, ha a szabadtéri hozzáférés korlátozott, függetlenül attól, hogy a gazdaság milyen korlátozások alá esik.
 
Jelenleg körülbelül 390 millió tyúk van az EU-ban, ebből mintegy 54 millió, azaz 14 százalékuk szabadon tartott rendszerben tartható. A szabadtartású tojások különösen fontosak az Egyesült Királyságban, az ott tartott tyúkok 53 százaléka ilyen, de Írországban is 40, Ausztriában 21, Franciaországban és Németországban pedig 18-18 százalék az arányuk, míg Hollandiában 15. A 2016/17-ben a madárinfluenzára miatti korlátozások különösen súlyos hatással voltak Németországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Belgiumban, Franciaországban és Írországban.

Borítókép: MTI/EPA/Vincent Jannink

Ezek is érdekelhetnek

További híreink