Először is azt szerettük volna megtudni Ungvárytól, hogy valóban el akarja-e hagyni az országot, amikor úgy fogalmazott: a NER tevékenységének köszönhetően már több rokona elmenekült, és ő is, ha kap külföldi ajánlatot, akkor megy. A történész elsőre úgy reagált, hogy nem emlékszik ilyenre, de akár mondhatta is, viszont ez nincs összefüggésben a Fidesz-KDNP győzelmével. Ha kapna Berlinben egy egyetemi tanári állást, akkor szívesen kimenne oda pár évre, akármilyen párt nyeri a választásokat.
Az a hír viszont valóban igaz, hogy a független értelmiségi Ungváryt az LMP is foglalkoztatta mint szakértőt, sőt úgy emlékszik, hogy egyenesen Schiffer András kérte fel őt erre.
Ami még meglepőbb, Ungváry előszeretettel hangoztatja, hogy a Fidesz-kormány mennyire nem hajlandó semmilyen szakértőt meghallgatni, csak megy a maga feje után. Ennek ellenére maga vallotta be lapunknak, hogy volt olyan ügy, amiben a kormányzat az ő szakértői segítségét kérte. Annyira tehát nem volt finnyás, hogy a megvetett "rezsim" megbízását elfogadja – ami elől a rokonai menekülnek.
Kérdeztük a kommunista ügynökök témakörében is. Talán nem is meglepő, hogy Ungváry újabb és újabb, mintha csak neki éppen a politikai lejáratásokhoz szükséges dokumentumokat követel, amelyek létezéséről nincs biztos tudomásunk. Ezzel azt a mítoszt terjeszti, hogy az ügynökakták zárva maradtak, és az ügynökkérdés úgy ahogy van, rendezetlen. Pedig mind a kettő tévhit. Nem véletlenül állt fel a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, amely évek óta azzal foglalkozik, hogy feldolgozza és nyilvánosságra hozzá a pártállam működtetőinek életpályáját, köztük pedig sok állambiztonsági irányító is megtalálható. A rá és közeli hozzátartozóira vonatkozó aktákat pedig 1997 óta bárki kikérheti az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárából.
Mikor szembesítettük egyik régebbi állításával, miszerint “az említett intézetek [t.i.: Veritas, RETÖRKI, Molnár Tamás Kutatóközpont, Nemzeti Emlékezet Bizottsága] semmiféle tudományos egyeztetést nem végeztek a már létező akadémiai intézetekkel”, Ungváry elkezdett magyarázkodni. Ez az állítása ugyanis egyáltalán nem igaz, hiszen ezek az intézetek igenis végeznek tudományos egyeztetést az akadémiai intézetekkel. Ungváry úgy próbálta kimagyarázni mondatát, hogy ő ezt arra értette, hogy az említett szervezetek létrehozásakor nem történt egyeztetés, azóta azonban ezzel nincs probléma.
Azt a gondolatát is megpróbálta kimagyarázni, amikor a Fidesz frakcióját Szálasiéhoz hasonlította. Amikor ezzel kapcsolatos mondatáról kérdeztük, gyorsan kijelentette, hogy nem a nyilas diktatúrához akarta hasonlítani a mostani rendszert. Persze ez így minimum sugalmazása volt a dolognak, úgyhogy Ungváry itt is hiába magyarázza a bizonyítványt. Mint ahogy az is nagyon érdekes, hogy lapunknak a Fidesz frakciófegyelméről azt mondta, hogy ez akár egy érdem is lehet. Érdekes, most nekünk ezt állította, de az említett idézet egy olyan interjúból származik, amiben olyan mondatok is elhangzottak, minthogy: “a képviselők eme csicskaviselkedése mögött nem a belső meggyőződésük áll, hanem hogy fogják a töküket”.
Ungváry egyébként azt is kifejtette ebben az interjúban, hogy abban bízik, hogy az emberek látják, hogy független. Mi csak azt látjuk, hogy nagy erőbedobással és rendszeresen támadja a jobboldalt olyan vádakkal, amelyek igen gyenge lábakon állnak.
Borítókép forrása.