Ukrajna mobil tárolókkal készül a betakarításra

Hírek Moszkovits János

Az ország megkezdi a felkészülést a betakarításra a háborús helyzetben, a főbb problémák között szerepel a tavalyi gabona és olajos magvak elszállítása, az új termés tárolásával és az üzemanyag-ellátással kapcsolatos problémák megoldása – idézi a karpat.in.ua hírportál Denisz Smihal miniszterelnök Facebook-bejegyzését.

A kormányfő szerint a háború ellenére a tavalyi terület 75 százalékát sikerült bevetni, ami nagy sikernek tekinthető.

Smihal jelezte, folyamatban vannak a betakarítás előkészületei, s az elsődleges feladat a tavalyi gabona exportálása, az országból való elszállítása lesz. Az infrastrukturális minisztérium a kapacitás növelését célzó intézkedéseken dolgozik az ország nyugati határán, mivel az ukrán kikötők orosz blokádja miatt még mindig 23,5 millió tonna gabona és olajos magvakkal teli rakományok vesztegelnek az országban.

A második legfontosabb feladat az új termés tárolása lesz. Az agrártárca a nemzetközi tapasztalatok figyelembevételével mérlegeli a mobil tárolás megszervezését. Ez lehetővé tenné, hogy Ukrajna 10-15 millió tonnával növelje a tárolási kapacitást, írta a kijevi kormányfő, és hozzátette: utasította az illetékes minisztériumokat, hivatalokat, hogy biztosítsák a szükséges mennyiségű gázolajat a betakarítási szezonra.

Ami az ukrán búza szárazföldi kiszállítását illeti, a magyar agrártárca vezetője a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta, a legfontosabb most az – amin a magyar kormány is gőzerővel dolgozik –, hogy megtalálják a módját az Ukrajnában ragadt húszmillió tonna gabonát kiszállításának. Ennek jelenleg egyetlen módja van, szárazföldi folyosót kell biztosítani az árunak (hiszen az oroszok blokád alatt tartják az odesszai kikötőt).

Nagy István miniszter kifejtette: „ki kell szélesíteni azt a tároló- és befogadókapacitást, ami a magyar–ukrán határon van. Az átrakók fejlesztésére, új vágányokra, átmeneti tárolókapacitásokra van szükség, de leginkább vagonok kellenének. Ez csak nagyon komoly nemzetközi összefogással lehetséges”. Az élelmezési katasztrófa csak akkor kerülhető el, ha a szárazföldi folyosók megnyitásával sikerül kiszabadítani a gabonát Ukrajnából.

Borítókép: Bernat Armangue / AP / MTI

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink