Mintegy 2,5 millió éves emberi eredetű eszközt találtak régészek Algériában, amely megkérdőjelezheti azt, hogy Kelet-Afrika az emberiség bölcsője – írja a Telegraph. Az Algírtól 200 km-re fekvő Setif városában talált eszközök lehetnek a legősibb leletek az eddig felfedezettek közül.
Az eszközöket megkövesedett állati csontok mellett találták meg, melyeken jól látható vágásnyomok helyezkednek el. Az állati maradványok feltehetőleg a krokodil, az elefánt és a víziló őseitől származnak, és a kezdetleges eszközök segítségével választották le a húsukat a csontokról az előemberek, amolyan őskori hentesként.
Az eddigi ismeretek szerint Kelet-Afrikában használtak először eszközöket az emberszabásúak, de ez a mostani felfedezés arra világít rá, hogy lehetnek hasonló korú, vagy akár régebbi leletek is Észak-Afrikában.
Emberi maradványokat nem találtak a régészek, ezért nem tudják megállapítani, hogy milyen emberi egyed használhatta a most felfedezett régészeti leleteket.
Az emberiség eredetével kapcsolatos kutatások mindig is a régészek kedvenc témái közé tartoztak, folyamatosan jelennek meg újabbnál újabb felfedezések és teóriák a modern kori technológia segítségével. Ilyen felfedezés volt nemrégiben, hogy az ember és a csimpánz kettéválása Európában történt és nem Afrikában.
Fotók: Egy neandervölgyi ősember arcrekonstrukciója és koponyamásolata a szegedi Móra Ferenc Múzeumban MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely)