A magyar tannyelvű oktatási intézmény a magyar–román államközi kapcsolatok szintjén is nagy vihart kavart. A Maros megyei tanfelügyelőség tavaly ősszel függesztette fel az egyházi gimnázium működését egy 2016-ban kezdődött, az iskolaalapítás törvényességét megkérdőjelező ügyészségi eljárásra hivatkozva. Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke korábban politikai támogatást ígért az iskola jogi státusának rendezéséhez Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek – számolt be róla a Magyar Idők.
„Jó hír ez, hiszen azt jelenti: az oktatási tárca jogi személyiséggel látta el az intézményt, így már idén szeptembertől elkezdődhet a tanítás az új intézményben. A miniszteri rendelet jóváhagyott minden olyan oktatási szintet és szakot, amellyel az előző iskola működött.
A törvény és a rendelet is rögzíti, hogy az új iskolát Marosvásárhely önkormányzatának alanyi jogon be kell illesztenie az iskolahálózatba” – írta Facebook-bejegyzésében Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.
A magyar párt közölte: az elkövetkező napokban egyeztetnek a római katolikus egyházzal, a pedagógusokkal és a szülők közösségével a szükséges adminisztratív lépésekről. A Civilek a Katolikus Iskoláért szervezet üdvözölte a bukaresti döntést.
A román ellenzék és Klaus Johannis államfő mindvégig ellenezte és különböző jogi obstrukciókkal próbálta megakadályozni az iskola létrehozását. A gimnázium újraalapítását korábban törvénnyel próbálta elérni az RMDSZ, de a szociáldemokraták által támogatott jogszabályt megsemmisítette az alkotmánybíróság.
Marius Pascan, az ellenzéki Népi Mozgalom Pártjának Maros megyei szenátora máris azzal vádolta meg az oktatási minisztert, hogy alkotmányellenesen döntött a felekezeti iskola létrehozásáról.
A politikus szerint a rendelet Orbán Viktor magyar kormányfő és Liviu Dragnea PSD-elnök nyomására született, és a szociáldemokraták ezzel a centenárium évében aljas módon elárulták a románok nemzeti érdekeit.