A Volánbusz QR-kódot – azaz kétdimenziós pontkódot – tartalmazó matricákat helyez ki az autóbuszokra, amelyeket a közlekedési mobiljeggyel utazóknak le kell olvasniuk mobilkészülékükkel.
A menetjegy vagy bérlet már felszállás előtt érvényesíthető úgy, hogy az utas a jármű külső felületén, az első ajtó közelében elhelyezett matricán található QR-kódot beolvassa az applikációban, majd az autóbusz-vezetőnek bemutatja a képernyőn megjelenő, mozgó ábrát tartalmazó jegyképet.
A pontkódos érvényesítés a közlekedési mobiljegy vásárlására szolgáló valamennyi applikációban – Nemzeti Mobilfizetési Zrt., Simple by OTP, VoxPay – elérhető funkció. A beolvasás a menetjegynél látható „kódbeolvasás felszálláshoz” gomb érintésével indítható. Ha az érvényesítés a felszállás előtt nem történt meg, a vezetőfülke mellett elhelyezett kód beolvasásával is van erre lehetőség.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy
a mobilalkalmazásban megváltott távolsági kiegészítő jegyet – ugyanezzel a módszerrel – szintén érvényesíteni kell, míg több jegy vagy bérlet bemutatása esetén a termékek léptetésével valamennyinél el kell indítani a kódleolvasás-funkciót és bemutatni az animált ábrát is tartalmazó jegyképet.
Ellenőrzéskor fel kell mutatni az esetleges kedvezményekre jogosító eredeti igazolást, vagy igazolványt, illetve azt az eredeti igazolványt is, amelynek a számát a bérlet vásárlásakor megadták.
Hozzáteszik, a beolvasás után az applikáció már érvénytelennek tünteti fel a menetjegyet, így ugyanazon menetjegy többszöri leolvasása és illetéktelen felhasználása az érvényesítést követően már nem lehetséges. A Volánbusz szerződéses jegyellenőrei az utazás során tabletre telepített programmal ellenőrzik a közlekedési mobiljegyek és bérletek érvényességét.
Azokon a járműveken, amelyekre még nem került fel a QR-kódot tartalmazó matrica, továbbra is az autóbusz-vezető ellenőrzi az érvényességre vonatkozó adatokat – írja a Volánbusz Zrt. közleményében.
(Borítókép: jules2000, PuzzlePix/Shutterstock)