Folyamatosan gyengülnek az európai baloldali pártok: tavaly szeptemberben Németországban történelmi vereséget szenvedett az SPD, de Hollandiában és Franciaországban is jelentősen visszaestek a szocialisták. Ugyanebbe az európai trendbe illeszkedett bele Ausztria is, ahol a tavaly októberi választáson az Osztrák Szociáldemokrata Párt a 2013-as (26,8 százalék) történelmi mélypontjáról nem tudott érdemben elmozdulni.
Most pedig Olaszországban vált egyértelművé, hogy az emberek többsége nem kér a bevándorláspárti baloldalból. Az előzetes felmérések jóslata bevált, az olasz baloldal minden eddigi leggyengébb szereplését hozta a tegnap esti választás.
Ez a lázadás az európai baloldal ellen egyértelműen annak a következménye, hogy sem a migrációs, sem a gazdasági válságot nem tudták megfelelően kezelni, az európai polgárok helyett másokat – bevándorlókat, globális pénzügyi tőke elvárásait – igyekeztek képviselni ezek a pártok.
A mostani olasz jobboldali fordulat azt üzeni, hogy az olaszok többsége is nemet mond az európai identitás feladására, Olaszország is felébredt abból a Hamupipőke álomból, amit az elmúlt évek baloldali kormányzás jelentett. Éppen itt volt az ideje, hiszen az olasz Demokrata Párt már nyíltan egy bevándorlópárttá vált: a párt a kampány során szavazás-szakkört tartott muszlimoknak a milánói Iszlám Központban úgy, hogy a teszt-szavazólapon csak az ő pártjuk neve szerepelt. Jól jelzi, hogy milyen komoly népszerűségvesztésen ment keresztül a párt, hogy a 2014-es EP-választáson még a voksok több mint 40 százalékát kapta.
Mindez Magyarország számára egy újabb megerősítést jelent. A most győztes pártok politikusai a kampányban sorra arról beszéltek, hogy példaértékű az, amit Orbán Viktor tett az elmúlt években. Így az osztrák után az olasz választási kampány is megmutatta, hogy már nem kínos Orbán Viktor mellett kiállni, hanem a magyar gondolkodás és megoldások átvételével választást lehet nyerni.
Ez mindenképpen fordulópont a pár évvel ezelőtti világhoz képest, amikor még a nyugati politikai elit Magyarország szidalmazásából igyekezett politikai tőkét kovácsolni. Ennek egyre több országban vége és már csak egy szűk balliberális szubkultúra szokása marad ez a bevándorláspárti, önfeladó politika.
A mostani választás győztesének számító jobbközép koalíciónak a vezetője, Silvio Berlusconi kifejezetten jó kapcsolatokat ápol a magyar miniszterelnökkel, illetve a legerősebb pártnak számító Öt Csillag Mozgalom politikusai is többször világossá tették, hogy elismerik Orbán Viktor teljesítményét.
Mindez a visegrádi négyek számára is egy kedvező fordulat, hiszen Ausztria után Olaszországgal is egy újabb fontos szövetségest nyertek ebben a sorsdöntő, az Európai Unió jövőjét eldöntő időszakban.