Új csúcson járt 2023-ban a BUX – Mi várható idén?

Hírek VG
Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója a Világgazdaságnak adott interjúban beszélt a Prémium Magyar Állampapír kilátásairól, a mesterségesintelligencia-részvényekkel kapcsolatos várakozásokról, de szóba került a bitcoin-ETF és a Budapesti Értéktőzsde 2023-as éve is.

A 2023-as részvénypiaci rali, kiváltképp Amerikában, szinte teljes mértékben a mesterséges intelligencia berobbanásáról szólt, a nagy tech hetes árfolyamerősödése nélkül nulla közelében lenne a tengerentúli parkett. Látni esetleg valami hasonló szegmenst, amely idén a globális növekedés motorja lehet a tőzsdén?

Én azért árnyalnám ezt a képet. Valóban így van, hogy a nagyobb kapitalizációjú cégek adták a túlnyomó részét az amerikai indexek tavalyi emelkedésének, viszont ez nem azt jelenti, hogy csak ezek a cégek tudtak emelkedni. Például az S&P 500 indexen belül

135 olyan részvény volt december 12-én, amely a piaci átlagot jelentő 22,8 százaléknál nagyobb mértékben emelkedett.

A legutóbbi, október végén kezdődött felpattanás óta az látható, hogy szélesedik az emelkedés bázisa: a nagy tech hetesnél nagyobb mértékben emelkedik az ipari szektor, a kis kapitalizációjú részvények átlaga vagy a szélesebb bázisú technológiai szektor is. Mindegyiket lekörözi továbbá az ingatlanszektor, amely nagyban profitál a hosszú lejáratú hozamok eséséből.

Az Amundinál úgy gondoljuk, hogy a mesterséges intelligencia egy hosszú távú trend lehet, és az első nyertesek, a csipgyártók és nagy tech cégek után érdemes körülnézni azok között a szektorok között, amelyek nagy hatékonyságjavulást tudnak elérni azzal, hogy beépítik a mesterséges intelligenciát a folyamataikba, például a fintech cégek vagy a gyógyszeripari vállalatok.

Ha valaki lemaradt a az MI-raliról, mi volt az az eszközosztály vagy akár konkrét befektetés, amellyel ehhez hasonló hozamot lehetett elérni akár a hazai, akár a nemzetközi tőkepiacon?

Sok olyan befektetés volt 2023-ban, amely a diverzifikált kitettséget nyújtó MI-ETF-ek 50 százalék körüli teljesítményét meg tudta közelíteni. A teljesség igénye nélkül: ilyen volt az argentin MERVAL Index közel 400 százalékos erősödése (igaz, mivel ez argentin pesóban van mérve, a felfutását gyakorlatilag lenullázta a december 13-i devizaleértékelés), a bitcoin 140 százalékos, a blockchain-ETF 74 százalékos vagy a japán bankindex 42 százalékos felfutása is. Emellett kiemelkedően teljesített néhány nyersanyagpiac is: a narancslé árfolyama 77 százalékkal, a kakaóbabé 74 százalékkal, míg a kávé ára 47 százalékkal erősödött tavaly.

Az interjú teljes terjedelemben a Világgazdaság oldalán olvasható

Fotó: Móricz-Sabján Simon / Mediaworks (archív)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink