Turisztikai kilátások: ilyen lehet ez a felemás szezon

Hírek Halaska Gábor
A belföldi turizmus nyáron várható erős felfutása megmentheti a turisztikai szereplőket. Július-augusztusra a többség most optimista, de az elmúlt hónapok mellett a vártnál jóval lassabb nyitás miatt is rengeteg a kihívás az ágazatban. Főként a 80-90 százalékban a külföldiekre építő fővárosi szállók vannak bajban. A fő kihívások: az aránylag gyenge júniusi előfoglalások, a változékony időjárás, az elfogyott szabadságok, elmaradó fesztiválok, az általános gazdasági bizonytalanságok és a főszezon rövidsége – derül ki a Figyelő hetilap friss ágazati összefoglalójából.

Az persze egyáltalán nem újdonság, hogy a turizmust földbe döngölte a járvány, ám annál nagyobb probléma, hogy a korlátozások jelentős lazítása ellenére csak nagyon lassan indul újra az élet a szállókban és a vendéglátó egységekben. Az esős nyárelő és a sok homoffice okán elmaradt munka miatt ráadásul csak július-augusztusban jut ideje a belföldiek többségének nyaralni, ha egyáltalán… Hiszen a romló gazdasági helyzet és a növekvő létbizonytalanság közepette idén valószínűleg kevesebben, rövidebb időre mehetnek nyaralni, mint tavaly.

Sziné Horváth Beáta, szállodai marketing tanácsadó szerint az első nyitási hullám mindenesetre a május 3-át követő hétvége volt: a kisebb panziók és szállodák azon a hétvégén kinyitottak, de vendégforgalom minimális volt. A második hullám a pünkösdi hétvégén volt, ekkorra már a nagyobb vidéki szállodák közül is sokan kinyitottak, ám eléggé széles skálán 20-70% között volt a kihasználtság. A nyitás harmadik, utolsó hullámában most június közepe és vége között a magas üzemelési költségekkel, azaz kiterjedt wellness, spa részleggel rendelkező szállások jó része is megnyit. Nekik – a nagy létszám és a szigorú járványügyi szabályozások miatt – egy bizonyos foglaltsági szint alatt nem érte volna meg a májusi visszanyitás.

Németh Richárd, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan üzletágának ügyvezető partnere kérdésünkre válaszolva elmondta: okos stratégiával dolgoznak néhányan, mert vannak szállodapiaci szereplők, akik inkább néhány szállodájuk kapcsán a felújítást választották, elsősorban Kisfaludy felújítási programban nyertes egységek, melyek újranyitása csak egy-két év múlva várható.

Szigetvári József a Szallas.hu Csoport vezérigazgatója pedig úgy nyilatkozott lapunknak, hogy mostanra vidéken szinte minden partner kinyitott. Ő is jelezte, hogy természetesen voltak olyan partnerek, akik hosszú távú felújításokba kezdtek, mint például a Hunguest szálloda lánc. Viszont Budapesten kicsit más a helyzet, itt mivel a vendégforgalom gerincét a külföldi vendégek adják folyamatosan és lassan történik az újranyitás.

A Danubius is csak mostanság nyitott Budapesten. Mint Gál Judit, a Danubius Hotels marketing és kommunikációs igazgatója a Figyelőnek elmondta: az április elején minden magyarországi szállodájában elrendelt ideiglenes üzemszünetet követően a pünkösdi időszakban nyitotta újra első szállodáit. Május 29-től várja vendégeit a balatonfüredi Marina, a Danubius Hotel Bük és a győri Danubius Hotel Rába. Június 12-én nyitotta meg kapuit a szintén balatonfüredi Annabella, így a szállodalánc minden vidéki szállodája elérhetővé vált.

A cikket teljes terjedelmében elolvashatja a friss Figyelő hetilapban.
(Borítókép: MTI / Vajda János)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink