A sajtóban szinte csak olyan értelmezéseket lehet olvasni az amerikai elnök lépése kapcsán, miszerint Trump súlyos hibát követett el, és ezzel elindította országát a külpolitikai elszigeteltség útján.
Az amerikai konzervatív véleményvezérek viszont bátor és helyes tettként értékelik, hogy Trump felmondta az iráni atomalkut. Így vélekedik Ben Shapiro, az Egyesült Államok egyik legnépszerűbb konzervatív publicistája is. Shapiro 5 okot sorolt fel egy nemrég megjelent cikkében, amiben megmagyarázza, miért támogatja Trumpot az atomalku felmondásában.
Ezt az alkut soha nem kellett volna megkötni
Shapiro szerint az Obama-csapat – amely még 2015-ben belement az alkuba – “lázasan hazudozott” azzal kapcsolatban, hogy ez az egyesség majd békésebbé teszi a Rohani-kormányt. Ez nem valósult meg, “a Rohani-kormány egy terrorista kormány” – állítja Shapiro. A publicista kifejti, hogy az egyezség egyáltalán nem foglalkozott a terrorizmus finanszírozásával vagy az iráni rakétaprogrammal.
A megállapodás megakadályozza az összehangolt cselekvést
Az egyesség nem csak annyit jelent, hogy megszüntették a szankciókat Iránnal szemben, ezzel párhuzamosan azt is megakadályozza, hogy Amerika szövetségesei (Szaud-Arábia és Izrael) megakadályozzák Irán nukleáris törekvéseit – fejti ki Shapiro.
Az alkut soha nem fogadta el a szenátus
Shapiro itt azt magyarázza el, amire már mi is felhívtuk a figyelmet korábban: az egyezség csak egy elnöki rendelettel került be az amerikai jogba, tehát náluk ez nem számít nemzetközi szerződésnek, így a legitimációja is gyenge. Ennek megfelelően Trump nyugodtan felmondhatta azt.
Irán sokkal agresszívabb politikát folytat az egyezség megkötése óta
2015 óta a szíriai helyzet egyre rosszabb, az ottani konfliktusban pedig Irán vastagon benne van. Azóta a terroristákat is sokkal bátrabban támogatja pénzzel vagy fegyverekkel a közel-keleti ország, olyan szervezeteket, mint például a Hamasz vagy a Hezbollah. Shapiro úgy véli, ez annak köszönhető, hogy Iránban tudják, az Egyesült Államok nem fog komoly választ adni ezen tevékenységükre.
Az egyezség nem előzi meg a nukleáris fegyverek okozta kihívásokat
Shapiro szerint az alku felmondása komoly üzenet Észak-Koreának és minden diktátornak, akik nukleáris fegyverekről álmodoznak. A publicista ugyanis kifejti, pont a 2015-ös alku bátorította fel Kim Dzsongunt, hogy felpörgesse saját atomprogramját.