Az elnök kedden beindította a régóta beharangozott kereskedelmi háborút az import – és az amerikai fogyasztók – ellen. A végeredmény várhatóan nem az lesz, amire Trump számít.
“A mai döntés segít abban, hogy Amerikában amerikaiaknak létesítsünk munkahelyeket” – szól az indoklás. Az elnök a napelemekre és a mosógépekre vetett ki büntető vámokat.
Az igazán ijesztő az, hogy nagyon úgy néz ki, az elnök el is hiszi, amit mond. A napelemekre és azok részegységeire 30 százalék a büntetővám, mindezt két csődben lévő amerikai cég érdeke miatt. A mosógépekre pedig 20-50 százalékos az új importvám, ami a Whirlpoolnak kedvez. Számos más cégnek és a fogyasztóknak viszont árt.
A napelemekre és azok részegységeire vonatkozó döntést két, az amerikai Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsághoz (International Trade Commission) benyújtott beadványra alapozta az elnök. Az egyiket a kínai érdekeltségű Suniva, a másikat a német tulajdonű SolarWorld Americas nyújtotta be. Mindkettő tavaly jelentett csődöt. Az amerikai szabályozás értelmében a két cégnek nem kellett igazolnia, hogy külföldi dömpingárak, vagy tiltott piaci támogatások miatt kerültek volna versenyhátrányba. Csupán azt kellett bebizonyítaniuk, hogy tevékenységük az import miatt lehetetlenült el.
A két cég fénykorában 3 200 amerikait foglalkoztatott. A szélesebb értelemben vett napelem szektor azonban összesen 260 ezer amerikai munkahelyet érint. A büntetővám életbe léptetése azonnali költségnövekedést okoz majd a szektorban, hiszen megdrágulnak a részegységek. Megdrágul az amerikai hozzáadott érték előállítása – hívja fel erre a figyelmet a helyi ipari érdekklépviselet, a Solar Energy Industries Association.
A lobbiszervezet szerint a vám csak az idén 23 ezer amerikai munkahelyet sodor veszélybe. Valószínűsíthető az is, hogy több milliárd dollár ágazai befektetést halasztanak el, vagy törölnek el végleg. A megújuló energiát felhasználó áramszolgáltatók szintén gondban lesznek, mert a megdráguló költségek miatt emelni lesznek kénytelenek áraikat. A másik lehetőség, hogy a megemelkedett költségeket a tagállamok támogatásásb építik be. Mindkét esetben a fogyasztó jár rosszul.
Trump a mosást is naggyá tette – vagy legalábbis drágábbá. Az országba beérkező 1,2 millió mosógépre az új importvám 20 százalék. Az e fölötti készletekre azonban már 50 százalék. A külföldről beérkező részegységeket szintén 50 százalékos vám sújtja a bevezetés első évében, 50 ezer darabtól.
A Goldman Sachs befektetési bank keddi gyorskommentárja szerint a fogyasztók a mosógépek 8-20 százalékos áremelkedésére számíthatnak – attól függően, hogy a gyártók mennyit képesek, hajlandók lenyelni a beszerzési költségek drágulásából. A dél-koreai érdekeltségű LG Electronics USA tegnap közölte, hogy gondolkodik Tennessee-be tervezett új gyárának megépítésén.
A mosogóépgyártók a részegységekre is kiszabott büntetővám miatt sokat veszítenek árazási rugalmasságukból, holott ez versenyképességük szempontjából kulcsfontosságú. A Samsungnak például Dél-Karolinában van egy új, 380 millió dolláros beruházás révén megvalósult mosógépgyára. Henry McMaster, az állam republikánus kormányzója aggodalmát fejezte ki a befektetési klíma romlásával kapcsolatban – nyilván aggódik a gyár jövőbeni bővítése miatt. Az államban bejegyezett vállalatok tavaly 30,9 milliárd dollár értékben exportáltak, ez egy főre vetítve a legmagasabb értékek közé tartozik az Egyesült Államokban.
Trump lépése várhatóan ellenintézkedéseket vált ki más országokban, büntetővámok sorozatára lehet számítani, ami viszont az amerikai export számára lesz hátrányos. Valószínű az is, hogy számos eset a Kereskedelmi Világszervezet, a WTO döntőbíróságai elé kerül.
Amennyiben Trump azt hiszi, hogy az általa bevezetett büntető intézkedések ártanak Kínának, akkor ismét csak téved. Kína ugyanis csak a negyedk a napelemek és napelem modulok amerikai importőreinek rangsorában. Megelőzi őt Malajzia, Dél-Korea és Vietnam is. Mosógépeket Koreából és Mexikóból importál az Egyesült Államok a legnagyobb számban.
Trump büntetővámjai közgazdasági nonszensznek számítanak, amelyek sértik Amerika külföldi barátait és az amerikai állampolgárok érdekeit is.