Treasury a cégben, avagy jó, ha fedezzük magunkat

Hírek Dombi Margit
A gazdaság korábban érvényes törvényeinek helyét a Mesterséges Intelligencia (MI) megjelenésével egy olyan hektikus erőtér vette át, amiben – legalábbis a tech cégek szerint – csakis az MI segítségével lehet sikeres üzleti modelleket működtetni. Meglehet, hogy az MI előbb-utóbb a deviza fedezeti ügyletek és árkockázatok optimalizálásában is megkerülhetetlen tényező lesz. A KITE pénzügyi és számviteli vezérigazgató helyetteseként ezen ügyletekre rálátással bíró Kotormán Mihály szerint azonban az ember semmiképpen nem maradhat ki a folyamatból, és az sem árt, ha egy jelentős deviza kitettségű cég kockázatai maximalizálásához saját treasury szervezettel rendelkezik.

A KITE hat bankkal áll kapcsolatban. Ezek amellett, hogy részt vesznek a finanszírozásában, treasury szolgáltatásokat is nyújtanak a KITÉ-nek.

– Az aktuális kockázat kezelésre ajánlatot kérünk, és annak pénzintézetnek adjuk a megbízást, amelyik a legjobb megoldást kínálja. A döntéselőkészítés saját treasury szervezetünkben történik, aminek feladata, hogy figyelemmel kísérje a vezető elemzők prognózisait, folyamatosan konzultáljon ezekkel az elemzőkkel, illetve a birtokában lévő információk alapján maga is végezzen elemzéseket. Vagyis, nem a bankoktól várjuk a megoldást, hanem magunk is próbálunk aktívan fellépni ezeknél a tranzakcióknál, és határozottan azt tapasztaljuk, hogy ez a proaktivitás nagyon is megtérül. Treasury szervezetünk valóban hatékony: mindössze hat kolléga dolgozik benne, közülük csak ketten kifejezetten a pénzügyi területen, négyen pedig a kereskedelmi területen végzik a hozzájuk dedikált treasury feladatokat.

A treasury tevékenység a kiszámítható kamatkörnyezet és viszonylagos árstabilitás boldog béke idejében is jó szolgálatot tett az időben eltolt deviza bevételekkel és kiadásokkal rendelkező KITÉ-nek. Valódi haszna azonban a kétezerhúszas évek elejétől kezdődően mutatkozott meg, mikor is először az árfolyamok és a (termény) árak volatilitása nőtt meg extrém módon, majd rövidesen a kamatkörnyezet is drasztikusan megváltozott. Az árfolyam és a kamatok növekedésében igen jelentős szerepet játszottak a világgazdaság játékszabályainak újraírását célzó mozgások, amik az időjárás szélsőségessé válásával együtt a terményfelvásárlásnál jelentkező árkockázatokra is kihatottak.

– A 2022-es mozgások, az árak és árfolyamok volatilitása különösen nagy figyelmet követelt tőlünk. Felmértük, elemeztük az ezekből eredő kockázatokat, és úgy döntöttünk, hogy túllépünk a banki megbízásokkal működödő fedezeti ügyleteken, megerősítjük a cégen belül a treasury tevékenységet, illetve a cégen belül létrehozott saját treasury szervezetet. Ez csak úgy tudja megfelelően elvégezni a feladatát, ha pontosan tudja mit kell lefedni: az árat, vagy ha devizában szerzek be, akkor az árfolyamot is. Ráadásul e mögött a készlet mögött van egy nagyon jelentős pénzintézeti finanszírozás is, ami azt jelenti, hogy a kamatváltozást is elemezni kell, a kamat kockázatokat is ki kell szűrni. Ehhez nagyon szoros együttműködésre van szükség a cég kereskedelmi szervezetével. A pénzügyi és az üzleti logikát nem könnyű egy nevezőre hozni, de végül megtörtént: treasury szervezetünk ilyen módon képes veszteségminimalizálással, illetve a kockázatok kiszűrésével biztosítani a folytonos üzletmenetet.

Fotó: KITE

Újra trendi a devizahitel

Az alacsony forint kamatok és kiszámítható devizakockázatok által jellemzett 2019-ig nyugodt időszakban a KITE – sok más nagy magyar vállalathoz hasonlóan – nagyon jelentősen visszaszorította a devizahiteleket. A forint kamatok elszabadulása és a deviza kamat kedvezőbb volta miatt azonban napjainkra visszatértek a devizahiteles finanszírozásba.

– Mivel a gépbeszerzés és a műtrágya beszerzés többnyire devizában történik, eladásuk pedig jórészt belföldön forintban, ezt a kockázatot is le kell fedni, és ebben is tudok támaszkodni a treasury szervezetre. Mi nem szoktunk kérkedni ezekkel az eredményekkel, de az látszik, hogy kamatban nagyon jól sikerült kiküszöbölni a kockázatokat, és az árfolyamok esetében is nagyon jól működik a KITE treasury tevékenysége. A terményeket belföldről vásároljuk fel és javarészt külföldön értékesítjük, mivel a forint most folyamatosan gyengül, ebben a viszonylatban most jó pozícióban vagyunk, nem látszik feltétlenül szükségesnek az ügyletek lebiztosítása. De ezt sem kockáztatjuk, mert ha egyszer csak megerősödik a forint, a devizám már nem is ér annyit. Vagyis, a kockázatok mellett a spekulációt is kiszűrjük, biztonságra játszunk. Ráadásul, bármennyire kedvez is a jelenlegi árfolyam az exportnak, az árkockázat az időjárási kitettség miatt akkor is megmarad, tehát ezt is le kell fedni.

Mit mondanak a treasury eredményességéről a számok?

Mi a magyar számviteli sztenderdek szerint dolgozunk, a nemzetközi számviteli sztenderd, az IFRS már próbálja ezeket az ügyleteket úgy kezelni, hogy a tranzakciók a valósághoz közeli módon, az üzleti tevékenység eredményében jelenjenek meg. Ebben az is látszik, hogy a mérleg eszköz oldalának finanszírozása növekedett, magas kamatkörnyezetben, ami miatt jelentős kamat „veszteséget” szenvedtünk el. Ha az egészet egyben értékelő szemlélet szerint készülhetne, akkor világosan látnánk, hogy nincsen valós pénzügyi veszteség, mert pontosan arra szolgál a treasury, hogy a fentebb részletezett kockázatokat kioltsuk. Egy példán érzékeltetve: Ha nagyobb áron tudok értékesíteni egy terméket, az jelen esetben nem jelenti azt, hogy nagyobb árréssel tudtam értékesíteni, pusztán azt, hogy a kockázatokat sikerült az árban érvényesíteni. Ez viszont a fedezeti ügyletek költségei miatt kétségkívül negatívan jelentkezik a másik oldalon.

Fotó: KITE

Kiugróan jó év után lassulás

A KITE Zrt. 2023-as árbevétele 450 milliárd forint volt, ami nagy szám, de ha 2022-höz viszonyítjuk, akkor nem annyira, mert akkor 573 milliárd volt, viszont jónak mondható 2021-hez képest, amikor is 386 milliárd forint árbevételt termelt a cég.

– A KITE az elmúlt 10-15 évben, évenként 5-20 százalékos növekedést produkált maximum, ezzel szemben a 2021-hez képest 2022-es árbevétel – nem kis részt az évet jellemző extrém mértékű általános áremelkedésnek köszönhetően – közel ötven százalékkal volt magasabb. A cég 2021-es adózás előtt eredménye közel hétmilliárd forint volt, a 2022-es 25,8 milliárd, a tavalyi pedig 14,3 milliárd forint lett. A 2023-as árbevétel csökkenés legjelentősebb tényezője a terményárak és a műtrágya árak visszaesése, konszolidálódása volt.

Mindezek miatt, és a gépértékesítési támogatások visszafogása következtében csökkenő gép értékesítési volumen miatt idénre meglehetősen konszolidált terve van a KITÉ-nek.

– Mindezen nehézségek ellenére úgy vágtunk bele 2024-be, hogy konszolidált tervek ide, vagy oda, előre fogunk menni, és minden lehetőséget meg fogunk ragadni. Ehhez a források rendelkezésre állnak. Fejlesztjük tovább a saját tárgyi eszköz parkunkat, beleértve ebbe a leány cégeket is. Összességében 10 milliárd forint feletti beruházást terveztünk idénre. Folyamatosan bővítjük szolgáltatásainkat is, és bár konkrét céget ilyen szándékkal egyelőre nem néztünk ki, ha a helyzet úgy hozza, nem fogunk az akvizíció elől elugrani.

Fotó: KITE

Ezek is érdekelhetnek

További híreink