Továbbra sincs egyetértés az iszlám radikalizmus megítélésében Franciaországban

Hírek
Majdnem háromszáz ember írta alá a Philippe Val, a Charlie Hebdo korábbi főszerkesztője által kezdeményezett “az iszlám radikalizmusból fakadó újfajta antiszemitizmus” ellen tiltakozó nyilatkozatot még a hétvégén. Nemrég azonban megjelent egy válasznyilatkozat, amelyben 30 imám ítéli el a radikalizmust és az antiszemitizmust, viszont elutasítják azt a felfogást, hogy ezek léte a Koránnak köszönhető.

Több olyan neves politikus, mint Nicolas Sarkozy, volt francia elnök, és sok híres francia művész, mint például Gérard Depardieu, akadémikusok, újságírók, iszlám és keresztény vallási vezetők írták alá a nyilatkozatot. Jobb- és baloldaliak egyaránt.

A nyilatkozatot Philippe Val szerint az hívta életre, hogy a közelmúltban 11 zsidót öltek meg radikális iszlám hívők Franciaországban. Utalt Ilan Halimi 2006-os meggyilkolására, a toulouse-i zsidó iskolában történt 2012-es lövöldözésre – melyben négyen lelték halálukat -, a párizsi Hyper Cacher üzletben történt 2015-ös négyesgyilkosságra, vagy a legutóbbi esetre, amikor a több mint 80 éves – holokauszt túlélő – Mireille Knollt gyilkolta meg muszlim szomszédja.

Persze nem csak a zsidók ellen követtek el támadásokat. Tudja ezt Philippe Val is, aki testközelből élhette át a radikális iszlám veszélyét és pusztítását. Ő volt a korábbi Charlie Hebdo főszerkesztője. Annak a lapnak a vezetője, amelynek szerkesztőségébe 2015-ben két dzsihadista tört be és mészárolt le 12 embert.

Most azonban úgy érezte muszáj kiállnia Franciaország zsidó lakossága mellett, hiszen a francia zsidók 25-ször nagyobb veszélyben vannak, mint muszlim társaik.

Probléma a közlemény szerint, hogy az iszlamista radikalizálódást – és az általa kifejtett antiszemitizmust – a francia elit egy része a társadalmi lázadás kifejezésének tekinti, nem pedig veszélynek.

Mindezek miatt, Val és társai azt kérik a nyilatkozatban: “váljon nemzeti üggyé az antiszemitizmus jelentette demokratikus csőddel szembeni küzdelem, mielőtt még nem késő! Amíg még Franciaország tényleg Franciaország”. Azt megemlítik, hogy egyes városrészekben “csendes etnikai tisztogatás” folyik.

A válasznyilatkozatot megfogalmazó imámok leszögezik, küzdeni fognak azért, hogy a “tudatlan, zavarodott és céltalan” muszlim fiatalság ne radiklizálódjon. Mindez ugyanis a békés muszlimokra is negatív hatással van. “Franciaként minket is felháborít a mindannyiunkat fenyegető gyalázatos terrorizmus (..) Muszlimként is fel vagyunk háborodva, ahogy a vallási társaink is, a békés muszlimok, akik szenvednek attól, hogy bűnözők elkobozzák a vallásukat" – tették hozzá.

Ez így rendjén is van, hiszen nem szabad általánosítani! De amikor az iszlám radikalizmus hatására három év alatt 245-en halnak meg, akkor ki kell mondani: eljött a tettek ideje. Így érzik ezt a francia emberek is, akiknek a többsége elutasítja a Macron-féle politikát, hiszen az még úgy is túl megengedő, hogy most szigorítottak a bevándorlási és menekült törvényen. Azért is indokolt a franciák dühe, mert elnökük a belpolitikai krízisek rendezése helyett előtérbe azt helyezi előtérbe, hogy Európa erős vezetőjeként tetszelegjen.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink