Továbbra is Magyarország a legvonzóbb befektetési célpont

Hírek Figyelő
Külgazdasági és versenyképességi konferenciát tartott a Figyelő és a Világgazdaság szerkesztősége. Az első előadó Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára a magyar exportképességről és a kormányzat támogatási rendszeréről beszélt.

– Idén is Magyarországot választották a legjobb befektetési célpontnak, ami az elmúlt időszak külgazdasági politikájának egyik sikere. Több meglehetősen jó befektetési területnek számító balti országot sikerült megelőzni e területen. Magyarország sikerességét az exportképesség erősítésében és az olyan beruházások ideérkezésében látja a külgazdasági minisztérium, amelyben van modern technológia – mondta Illés Boglárka a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkár, a Figyelő powered by Világgazdaság „Tőke. Versenyképesség. Egyensúly” című konferenciáján. Az adatok szerint Magyarország kifejezetten jól teljesít az export területén, hiszen GDP-arányosan a kivitel eléri a 80 százalékot, miközben az EU-átlag 52 százalék. Ennek köszönhetően 2023-ban rekordnak számító, 13 milliárd euró értékű beruházás érkezett Magyarországra. Ugyanakkor a minisztérium álláspontja szerint minél több magyar tulajdonú vállalatra van szükség az exportpiacokon és a külföldi beruházások körül. Ennek megfelelően a kormányzat folyamatosan támogatja a hazai vállalati szektort, és erősíteni kívánja a cégek exportképességét – írta a Világgazdaság.

A cél az, hogy a cégek egyaránt részt tudjanak venni a keleti és nyugati, sőt a déli exportlehetőségekben. A nemrég elfogadott nemzeti export-stratégia szerint az EU-n kívüli kivitel arányát 25 százalék fölé kell növelni. Ennek kapcsán kell a beruházásokról is dönteni. A minisztérium az utóbbi időben 2000 beruházási projektről döntött, amelyhez 2000 milliárd forint támogatást nyújtott. Ezek beruházási értéke összesen 18 ezermilliárd forint volt.

Ami a 2025-ös évet illeti, az államtitkár asszony megjegyezte, hogy jövőre már több nagyberuházás is termőre fordul, így például a BYD, a BMW és az EcoPro is. Mindezek jelentkeznek majd a GDP-adatokban is, javítva az ország gazdasági megítélését. Ugyanakkor a kormányzat nagyon fontos célja fenntartani azt a gazdasági stabilitást, amelyet az elmúlt 14 év alatt sikerült kialakítani, és megtartani azt a függetlenséget, amelyet a magyar gazdaság elért. Ahhoz, hogy a szuverenitás, a függetlenség megmaradjon, a befektetések és az export folyamatos ösztönzésre lesz szükség.

(Borítókép: Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára Fotó: Vémi Zoltán)

 

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink