Továbbra is jelentős a közbeszerzési verseny

Hírek Magyar Nemzet
Átrendeződés figyelhető meg a közbeszerzések piacán, már nem az építési jellegű közbeszerzések adják az eljárások értékének legnagyobb hányadát és arányát – derült ki a Közbeszerzési Hatóság 2023 első negyedévi gyorsjelentéséből. Előtérbe kerültek a környezetvédelmi szempontok és csökkent az egyajánlatos tenderek száma.

Minden évben negyedévente gyorsjelentéseket ad ki a hatóság a hazai közbeszerzésekről, tisztán látni mindenkinek érdeke – kezdte tájékoztatóját Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke, akinek ígérete szerint negyedévente adnak nyilvános tájékoztatást. Néhány lényeges szempontot kiemelve az elnök elmondta, átrendeződött a közbeszerzések piaca. Már nem az építési beruházásokból van a legtöbb, kiegyenlítődtek, lényegében harmadolódtak az arányok az árubeszerzések és a szolgáltatás-megrendelések javára. Értékben is kiegyenlítődés történt, szintén nagyjából harmadolva az arányokat, az orosz-ukrán háború okozataként (elszálló energia és nyersanyagárak) az építési beruházásokat, amelyek a közbeszerzések több mint felét adták, át kellett ütemezni.

Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke szerint a tisztán látás mindenkinek érdeke
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Kovács László kiemelte, egy közbeszerzésre 2021 első negyedévében 6,6, tavaly ugyanekkor 6,5, idén pedig már 7,4 ajánlat érkezik átlagosan egy eljárásra, ami bizonyíték a versenyre. Visszaszorultak az egyajánlatos közbeszerzések – itt Kovács László kiemelte, kétféle számítási módszer létezik ennek megállapítására, mivel egy ajánlat keretén belül több szerződést is lehet kötni. A 38 százalékról (2021 és 2022 első negyedév átlaga), 2023 első negyedévére 34 százalékra csökkent az egyajánlatos közbeszerzések aránya az Európai Bizottság által is alkalmazott módszer szerint. Az elnök kérdésre válaszolva hangsúlyozta, a szerződések évek óta átláthatóak, az ilyen irányú észrevételek nem szakmai, hanem politikai alapúak.

Zöld közbeszerzések

Bár nem kötelező a környezetvédelmi szempontok figyelembevétele, népszerűsítő programokat, szakmai támogatást nyújt a Közbeszerzési Hatóság ezek alkalmazásához – ismertette Kovács László, bízva abban, hogy mindez az ajánlatkérők és a szakemberek tudatosságát növeli. A hatóság feladatául is kapta ezt a programot, 2021 és 2022-höz képest (átlagosan 11,2 százalék) 14,3 százalékra nőtt a zöld közbeszerzések aránya.

Borítókép: Kiss Annamarie Hajdú-Bihari Napló

Ezek is érdekelhetnek

További híreink