Miroslav Novak, az AKCENTA CZ szakértője úgy véli, hogy Görögország már túl van a nehezén. Ugyanakkor az ország egyik legfőbb problémája a versenyképessége, amelynek hiánya a folyó fizetési mérleg elmaradásában mutatkozott meg. Ahhoz, hogy a görögök megengedhessék maguknak a nagymértékű import tevékenységet – ugyanakkor az alacsony exportot – magas összegű kölcsönfelvételre volt szükségük.
A jelenlegi versenyképességről még nem mondható el, hogy magas színvonalon áll, de a fizetési mérleg már stabilizálódott, miközben 2016-ban csak enyhe deficitet mutatott. Sőt, egy évvel korábban többlettel zárt, és az eladósodás is megállt. Közben a görög adósság mértéke a GDP-hez viszonyítva lassan csökken, ezáltal egyfajta feszültséget, a 2015. évi forgatókönyv megismétlődésétől való félelmet generál. Görögországnak 2010 óta problémái voltak a GDP csökkenésével, azonban ez a folyamat úgy néz ki, lezárult. Az Európai Központi Bank a 2017-es évre a GDP 2,5 százalékos növekedését jelzi előre. Arra, hogy ez az optimista előrejelzés beigazolódik-e, még várnunk kell.
A görög bankok jelenleg is támogatásban részesülnek az Európai Központi Bank és a Görög Nemzeti Bank részéről. Amennyiben a gazdaság helyzete stabilizálódik és csökken az adósság, akkor annak a veszélye is fennáll, hogy a görögök elbízzák magukat, és a többéves költségvetési megszorítás után ismét emelni akarják az életszínvonalat, ezáltal bizonyítva azt, hogy az eladósodás ezzel járó növekedése nem okoz nekik gondot.
Végezetül kijelenthetjük, hogy Görögország már túl van a legnehezebb időszakon, azonban a befektetők és a vállalkozók számára még bizonytalan a balkáni gazdaság jövője, és továbbra is az ismeretlennel állnak szemben.