Tovább pörög a banki hitelezés hazánkban

Hírek
Az üzleti várakozások szerint kedvező marad az a gazdasági környezet, amelyben a bankok működnek a közép- és kelet-európai régióban - derül  ki az UniCredit friss tanulmányából.

A a közép- és kelet-európai  országok többsége 2017-ben a legnagyobb gazdasági növekedést tudta felmutatni 2010 óta. Az országok többségében a jövőben is várhatóan jó ütemben növekszik majd a GDP, bár 2018-ban és 2019-ben némi lassulás várható.

Bár a hitelezés növekedése valószínűleg némileg lassul majd az elmúlt két év legnagyobb növekedési rátáit felmutató országokban, az eddig lemaradó országokban várhatóan erősödik majd az üteme. “A hitelezés növekedési ütemének gyorsulását várjuk különösen Magyarországon, Szlovéniában és Szerbiában ugyanakkor némi lassulásra számítunk Csehországban és Szlovákiában, Romániában és Törökországban, míg a többi országban a jelenlegihez közeli növekedési ráták várhatók” – hangsúlyozzák a bank szakértői, akik szerint az úgynevezett nem teljesítő hitelek (NPL) csökkenő aránya volt a közép- és kelet-európai régió legszembeötlőbb jellemzője az elmúlt három évben, és várhatóan az marad a továbbiakban is. A javulás hátterében jórészt a nem teljesítő hitelek eladása, az eredményesebb behajtás és a gazdasági fellendülés áll, különösen Romániában, Magyarországon, Szerbiában és Szlovéniában. Ezek a tényezők a jövőben is fontos szerepet fognak játszani, az új beáramlásokat pedig korlátozza majd a fejlettebb kockázatkezelési gyakorlat.

A közép- és kelet-európai országok ideális környezetet jelentenek a digitális bankolás elterjesztésére, miután viszonylag magas szintű digitalizáltság jellemzi őket – teszik hozzá a hitelintézet közgazdászai.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink