Tovább csökkentené a devizakitettséget az állam

Hírek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ma ismertette a 2018-as finanszírozási tervet. A cél, hogy a jövő év végére húsz százalékra csökkenjen a devizaarány.

A bruttó finanszírozási igény jövőre 8758 milliárd forint lesz, ebből 2200 milliárd lesz a forint kötvény, 4395 milliárd a lakossági államapapír, 1155 milliárd a diszkont-kincstárjegy és 309 milliárd a devizakötvény – ez a lényege a 2018-as finanszírozási tervnek. Mindezt ma ismertették a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Államadósság Kezelő Központ közös tájékoztatóján. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: 2018-ban is számítanak a lakosságra a finanszírozásban, és kedvezőnek nevezte, hogy egyre hosszabb időre fektetnek be a háztartások. “ Szeretnénk eljutni oda, ahol a japán vagy az olasz megtakarítók, ahol a magánszemélyek fontosnak tartják az állampapír-piacot” – emelte ki a miniszter. Varga Mihály beszélt egy új eurókötvény bevezetéséről is. "Olyan belföldi eurókötvényt tervezünk 2018-ra, ami a forint államkötvény-aukciókhoz hasonlóan kerül kibocsátásra. Ez egy új eszköz" – fűzte hozzá, megjegyezvén azt is: a cél, hogy a jövő év végére 20 százalékra csökkenjen a devizaarány.

Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója azt húzta alá, hogy miközben a piac “BBB+” szintre tartja az államadósságot, addig a hitelminősítők ennél két fokozattal lejjebb sorolják a magyar besorolást. Hozzátette: sokkal kevésbé függünk a piaci ingadozásoktól mint korábban. Barcza az eredmények között említette, hogy idén negatív hozamszint kialakulására is volt példa, és az EU-forrásokhoz kapcsolódó többletkibocsátást is meg tudta oldani az ország.

Fotó: NGM

Ezek is érdekelhetnek

További híreink