Káros tendencia erősödik másfél éve a magyarországi villamosenergia-rendszerben. Már az idő 70-80 százalékában kell a tervezettnél több áramot juttatni a rendszerbe (ezt felszabályozásnak hívják) azért, hogy megmaradjon a rendszer egyensúlya. Csak a fennmaradó időben történik leszabályozás, vagyis egyes erőművek termelésének visszafogása.
Az ideális arány 50-50 százalék lenne. Az ettől való eltolódás azért is baj, mert a tartalék energia igénybevétele sokkal többe kerül, mint a fölösleges áram kiiktatása – erről a hazai villamosenergia-rendszer irányítója, a Mavir Zrt. munkatársa beszélt a társaság piaci fórumán. Mint Horváth Dániel, a kiegyenlítő energiához kapcsolódó szolgáltatásokért felelős osztály vezetője elmondta, tavaly már háromszor több alkalommal esett ki a rendszerből 400 megawattnál nagyobb teljesítmény (ennyivel volt nagyobb a kiegyenlítetlenség) mint 2022-ben. Ez a 400 megawatt meglehetősen nagy ahhoz képest, hogy az átlagos rendszerterhelés 5000-6000 megawatt körüli. De egy másik adat se jobb: a Mavir eddigi tíz legnagyobb beavatkozásának mindegyike 2023-ra esett. Mindegyik felszabályozás volt, összesen több ezer megawattot tettek ki. „Mindennek komoly költségoldala van, de üzembiztonsági szempontból is sok feladatot ad” – jelezte a szakember.
Be kell tartani a menetrendet
Horváth Dániel elmondta, hogy a társaság számos fejlesztést hajtott végre a rendszer egyensúlyának fenntartása érdekében, például bevezette a szabályozáshoz szükséges kapacitások napon belüli tendereztetését, illetve a szolgáltatás sávos árazását. Emellett azonban ahhoz, hogy mindig pontosan ugyanannyi villamos energia kerüljön a hálózatban, mint amennyire igény van, a piaci szereplőknek jobban kell törekedniük a rendszer egyensúlyának fenntartására. Ez azt jelenti, hogy pontosabban kell betartaniuk a Mavirnak leadott azon tervüket (menetrendjüket), amely rögzíti, hogy a hálózatról mikor és mennyi áramot vételeznek, vagy abba mikor és mennyit juttatnak. A menetrend persze borulhat rajtuk kívüli okból is, de e borulás mértéke fejlesztésekkel csökkenthető.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Kallus György