Évente száz cégvezetővel találkoznak a Budapesti Értéktőzsde képviselői, akik gondolkoznak a tőzsdére lépésben, sokan viszont úgy gondolják, ők adott esetben túl kicsik a piacra lépéshez – ez azonban a statisztikák szerint egyszerűen nem igaz – mondta Nagy Péter Gábor, a Budapesti Értéktőzsde Marketing és Kibocsátói Akvizíciókért felelős igazgatója a Tőzsdei jelenlét előnyei, tapasztalatai című előadásában a Figyelő Konferenciák powered by VG „Kicsik, közepesek, erősek” című kkv-konferenciáján a budapesti Novotel szállodában.
A szakértő kiemelte, 500 és 1000 közé tehető jelenleg azon magyar cégek száma, akik a kritériumrendszer alapján alkalmasak lennének a börzére lépéshez, sokkal többen vannak tehát, akik alanyi jogon felférnének a palettára, mégsincsenek ott. A mennyiségi és minőségi kritériumokon túl fontos a tőzsdére igyekvő cégek számára, hogy válságállóságukat folyamatosan fejlesszék.
A tőzsdeképesség nem az ördögtől való, kellő stratégiával és helyes menedzsmenttel sokak számára nyitva áll az ajtó – emelte ki.
A tőzsdének jelenleg is fut a BÉT Mentor programja, mely a tőzsdeaspiránsok számára kínál segítséget, kapcsolati hálót és betekintést a részvénypiaci létbe. A tőzsde ugyanakkor nem a cél, hanem a svájci bicska, a sok esetben nagy segítséget nyújtó eszköz kell, hogy legyen a cégek számára:
- a tőkehelyzet javítása,
- a cégérték meghatározása,
- az üzleti bizalom és versenyelőny,
- és nem utolsó sorban, a növekedés és az innováció finanszírozása is
elérhető a tőzsdén keresztül, a parkett így sokat kínál a felé nyitott vállalatok számára.
A cégvezetők számára az is előny, hogy a tőzsdei jegyzés nyomán részvényjuttatásokkal is tudnak kedveskedni alkalmazottaik felé, ez pedig a munkaerő megszerzése során is előny lehet számukra – emelte ki Nagy Péter Gábor előadásában.
A szakértő szerint az, hogy a BÉT XTEND piacán egyre több cég papírjai forognak, aláhúzza, hogy a magyar cégek közül egyre többen nyitnak a tőkepiaci jelenlét felé, és az is üdvös hír, hogy nem egy cég, köztük a Gloster, már kilépett az XTEND piacról, és a Standard kategóriában adják a részvényeiket.
Az XTEND piacra lépés után 11 cég egyből tőkeemeléssel indított, de összességében több mint 30 tőkebevonás történt már a piacon, melynek keretein belül 30 milliárd forintnál is nagyobb tőkét tudtak bevonni a vállalatok, az átlagos emelés mértéke pedig egyébként az egymilliárd forintot is meghaladja – emelte ki a szakértő.
További részletek a Világgazdaság oldalán érhetők el.
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság