Lényegében visszaköszönnek a januári mínuszok a februári statisztikában, a kereskedelmi szálláshelyi vendégéjszakák száma változatlanul 90 százalékkal csökkent éves alapon a KSH szerdai jelentése szerint. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 86 százalékkal, a külföldi vendégeké 94 százalékkal csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken februárban a tavalyihoz mérten.
A Központi Statisztikai Hivatal szerdai gyorsjelentése szerint a beutazási korlátozások, illetve a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések hatására februárban – akárcsak januárban – 90 százalékkal, 3,5 milliárd forintra csökkent a szálláshelyek bevétele, ami az év első két hónapjában összesen 6,7 milliárdot tett ki.
Januárban és februárban a kereskedelmi szálláshelyek 90 százalékkal kevesebb, összesen 355 ezer vendégéjszakát regisztráltak.
A február nem hozott változást, hiszen a járvány nem indokolta a korlátozások enyhítését, a szálláshelyek továbbra sem fogadhattak turistákat, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási céllal utazó vendégeket. Februárban a kereskedelmi szálláshelyek mintegy fele zárva tartott, az üzemelő 1210 kereskedelmi szálláshely, köztük 473 szálloda és 538 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében januárhoz képest 8 ezerrel több belföldi vendégéjszakát könyvelhettek el.
Az összes vendégéjszaka 68 százalékát a belföldi vendégek töltötték el februárban, amikor az előző év azonos hónapjához képest a belföldi vendégek száma 90, a vendégéjszakáké 86 százalékkal lett kisebb.
A vendégszám 42 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 123 ezer volt.
Az éjszakák 61 százalékát szállodákban töltötték, ahol a csökkenés mértéke 89 százalékos volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken az előző év februári forgalom mintegy harmada (36, illetve 33 százaléka) jelentkezett. A visszaesés a Balatoni turisztikai régiót érintette leginkább.
A külföldi vendégek száma 95, a vendégéjszakáké 94 százalékkal esett vissza. A szálláshelyekre érkezett 19 ezer vendég 58 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, ennek ellenére az ott eltöltött éjszakák száma 5,9 százalékra csökkent 2020 februárjához képest. A legnagyobb mértékű (99, illetve 96 százalékos) csökkenés a Balatoni turisztikai régióban, illetve Budapesten történt.
(Borítókép: Egy vendég a megszomjazott lovát itatja a Farkas-Laka Lovas Panzió épülete előtt a Verőce melletti Lósi-völgyben. (MTVA/Bizományosi: Nagy Zoltán)