Tanítanék, de az Orbán-kormány alatt nincs kedvem

Hírek
A meglehetősen fajsúlytalan és érzékelhetően csalódott Tanítanék Mozgalom tegnap nyílt levelet intézett a miniszterelnökhöz. Stílusát tekintve pont olyan arrogáns és pökhendi, mintha valamelyik korábbi SZDSZ-es politikus írta volna. Mert persze azt a korszakot sírja vissza a tanítanékos csapat.  

Már a megszólítás – sokak által tisztelt Orbán Viktor miniszterelnök úr – is megmosolyogtatja az olvasót, a sértődött értelmiségi erőlködés iskolapéldája. Az egész levél hangvételét jellemzi ez a dacos „keménykedés”, a marónak szánt gúny, pont arra emlékeztet, mint amikor a kamasz harcban áll a szüleivel, de már maga se tudja, miért. 

De hogy a panaszokra is kitérjünk, azon sírnak a Tanítanék Mozgalom névtelen levélírói, hogy nagyon gyenge eredményeket értek el a jelenlegi szakképzésben tanuló 10. évfolyamosok. Számoljunk csak gyorsan, ezek a 16 éves fiatalok 10 évvel ezelőtt voltak elsősök, tehát a Hiller-érában kezdték meg a betűvetést és a számolást, tanulási képességeik ott alapozódtak meg. Akkor hol is kellene reklamálni? 

Az, hogy a szakképzésben nem a legjobb képességű gyerekek járnak, nem titok. Azért, mert a PISA paradigmában nem teljesítenek jól, attól még lehetnek jó szakácsok, szobafestők, fodrászok. Épp tegnap este láttam egy tudósítást az éves szakmai versenyről, ahol lelkes és ambiciózus fiatalok beszéltek arról, hogy kisgyermek koruk óta arra a szakmára vágytak, amit éppen tanulnak. Persze ez egy elitgimnázium buborékából már teljesen ismeretlen világ. 

Miért tart ott a pedagógusok egy szűk, de hangoskodó csoportja, hogy nem képes szembenézni azzal az egészen valóságos helyzettel, hogy a gyerekek nem születnek egyforma képességgel, egyforma IQ-val, így nincs az a balos egyenlősítő program, amelyik mindegyiket egyetemre juttatja? De még egyforma ambíciókkal sem születnek az emberek, az egyik családban a tanulás a fontos, a másikban a szakmaszerzés, a harmadikban a családi gazdaság vagy bolt átvétele, a negyedikben egyik sem. Ez baj lenne? Pedig ez a valóság. Amire meg a levélírók áhítoznak, az egy sosem volt utópia.
 
Hogyan gondolnák ezek a pedagógusok azt az általuk vágyott rendszert kialakítani? Mert ugye mindig arról szól a nyígás, hogy a mélyszegénységben és hátrányos helyzetben élők számára nincsen út az egyetemre. Érdekelne az a statisztika, hogy mire alapozzák azt az elképzelést, hogy ezek a gyerekek mind egyetemre mennének, csak az Orbán-kormány veszi ki alóluk a trambulint. Az a kormány, amelyik ingyen tankönnyvvel, étkezéssel, tanodákkal, ösztöndíjakkal, nyaraltatással segíti őket.

Szóval értem én a csalódottságot, befulladt a kockásinges mozgalom, fájdalmas ez. De önök tanárok, akik felelősséggel nekünk, szülőknek tartoznak a munkájukért. Akkor is, ha önöknek nem tetszik a regnáló kormány. Tegyék színvonalasabbá az oktatást nap mint nap, tanítsanak jobban. Mert minden azon múlik, amit az osztályban tesznek, a többi csak porhintés.

Borítófotó: Pukli István, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója beszél a Tanítanék Mozgalom és a Civil Közoktatási Platform szabad oktatásért tartott tanévzáró, "bizonyítványosztó" demonstrációján a Várkert Bazárnál, Budapesten 2016. június 11-én. (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink