Szintet lépne az Extrema

Hírek Gyöngyösi Balázs

A pénzügyi pláza víziójával építi tanácsadócégét Kővári Erika, az Extrema Hungary tulajdonosa, aki az optimális befektetési döntések elősegítése mellett a szemléletformálást is küldetésének tartja.

Magyar szemlélettel, de nyugati gondolkodással tekint a pénzpiacra Kővári Erika, az Extrema Hungary alapító-tulajdonosa. Éppen a 2008-as globális krízis idején kezdte meg működését, így párhuzamot tud vonni az akkori időszak és a Covid-válság között.

Míg a 13 évvel ezelőtti egy fundamentális válság volt, a mostani sokkal inkább mentális. Az ingatlanlufi kipukkanása akkor sok mindent és mindenkit magával sodort, az emberek többsége pénzügyileg óvatos, nem pedig tudatos lett

– magyarázta a Figyelőnek a pénzügyi menedzser. Akik részvényeken vagy kötvényeken óriásit buktak, azok inkább maradtak a bankbetétnél, csakhogy az infláció miatt azzal túl sokra önmagában nem mennek.

A világválság idején tudatosítottam az ügyfeleimben, hogy amíg nem kenyérre kell a pénz, a szükséges finomhangoláson túl nem szabad felrúgni a befektetéseket, hiszen nem hetekre vagy hónapokra, hanem akár 15-20 évre tervezünk. Akik akkor velem voltak, azoknak ma is élvezem a bizalmát.

Kővári Erika szerint a járvány időszakában sokkal nyitottabbak az emberek, miután szembesültek azzal, hogy egészségügyileg és pénzügyileg is sérülékenyek.

Tudnak és akarnak is tenni a jövőjükért, márpedig a járvány okozta turbulens gazdasági helyzet jó vételi pozíciókat kínál a passzív tőkejövedelem szempontjából

– állapította meg. Úgy véli, az ingatlan, mint befektetési célpont mindenhatóságát részben elhomályosította a pandémia, például a részvénypiacon éppen a legsérülékenyebb ágazat, a turizmus kínált kiváló lehetőségeket, mint a légitársaságok vagy hajózási vállalatok papírjai. A szakértő szerint a fizikai arany szerepe felértékelődött, nem véletlenül növelték készleteiket az egyes államok. Úgy véli, a jövő aranya a bitcoin, ugyanakkor a kriptovaluták még mindig kockázatosak, hiszen vannak körülöttük olyan fekete foltok, amelyekre nincs ráhatásunk. Ezzel szemben a vállalati részvények esetében világosan láthatjuk az adott cég gazdasági folyamatait.

A szakértő szerint érdemes a bankszámlán legalább egy évre elegendő likvid pénzmennyiséget hagyni a váratlan helyzetekre, emellett világosan elkülöníteni a rövidtávú, a 3-5 éves, illetve a 7-10 éves befektetési távlatokat. Igaz, az utóbbi jobbára a magánszemélyeknél lehetséges, a hazai versenyszférának kevés olyan szereplője van, amely képes lenne ilyen hosszú távra előre tekinteni. Ennél mélyebb gyökerű probléma Kővári Erika szerint, hogy bár a szülőknek van 18 évük, hogy gyermeküket pénzügyi értelemben felkészítsék az életre, sokan mégis megtakarítás helyett inkább jelzáloghitelt vesznek fel, amikor az utód felnőttkorba lép, hogy legyen pénz lakásra, tandíjra, egyebekre.

Ekkor szerencsés esetben 48-50, de gyakran inkább 55-60 éves a szülő, mégis a nyakába veszi a jelzálog terhét további 15-20 esztendőre. Sajnálatos tény, hogy eladósodni tudunk hosszú távra, tervezni viszont nem

– vont mérleget.

Az Extrema Hungaryt 2016-ban azzal a vízióval indította útjára, hogy ügynökségi keretek között egy úgynevezett pénzügyi plázát hoz létre, amelyben az összes pénzügyi szolgáltató, pénztár, stratégiai partner jelen van.

Az ügyfél virtuális értelemben besétál a plázába, és kiválasztja, mit szeretne. Mi pedig egy pontból irányítva bármilyen szolgáltatáscsomagot összeollózunk a teljes magyarországi pénzügyi portfólióból

– részletezte Kővári Erika. Az Extrema az előző évek 100 millió forint körüli forgalmát tavaly a pandémia ellenére is elérte, az alapító-tulajdonos pedig az idei évre tervezi a szintlépést, a legalább 250 milliós árbevételt. Ehhez az állományt is bővíteni kell: banki, biztosítói szakértőkből vagy éppen befektetésekkel, fizikai arannyal foglalkozó tanácsadókból egyelőre 30-32 fővel dolgozik együtt, számukat az év végéig 55-60-ra emelné. Ezen belül a mostani három helyett legalább 10-12 topügynököt nevelne ki, akik bármilyen pénzügyi kihívásra megoldást tudnak kínálni az egyéni vállalkozóktól a multinacionális cégekig. Míg az Extrema ügyleteinek mintegy háromnegyede lakossági megbízás, addig maga Kővári Erika szinte kizárólag vállalatokkal foglalkozik, illetve a mögöttük álló tulajdonosok, vezetők pénzügyeivel. A komplex céges pénzügyi tanácsadáson belül a tevékenysége része a dolgozói edukáció, illetve az egyedi pénzügyi motivációs programok kidolgozása is.

A teljes cikk a Figyelő március 25-től kapható számában olvasható!

Ezek is érdekelhetnek

További híreink