Szilícium-völgy a sivatagban

Hírek
A nemrég még az ismeretlenségbe burkolózó Beér-Seva város ma már a vállalati kutatás-fejlesztés és a startup világ fellegvára Izraelben.  

Az „új Szilícium-völgy” utáni kutatás a szaklapok egyik kedvelt elfoglaltsága. A jól hangzó titulust az elmúlt években szinte minden olyan város megkapta –Londontól Sencsenen át Las Vegasig – ahol sátort vert pár nagyobb IT cég. De az is lehet, hogy a kaliforniai startup paradicsom örököse egy sivatag kellős közepén fog kinőni, egy városban, ami pár éve még csak a tevékről volt ismert.

Roni Zehavi a Cyberspark ügyvezetője okkal mondhatta, hogy ha sokáig nézzük szinte láthatjuk is, ahogy a település bővül. Az utóbbi években a modern irodaházak és a rendezett közterek úgy nőnek mint a gombák, a terjeszkedésnek pedig mivel a városhatárt szinte mindenütt csak kilométerekre nyúló homokos táj veszi körbe semmi sem szab gátat.

Amit az „új Szilícium-völgyek” megálmodói eddig rendre figyelmen kívül hagytak, hogy az amerikai példa felső szervezőerő nélkül organikusan jött létre. Bár Izraelben a déli régió felfuttatására volt kormányzati akarat is, a körülmények már eleve kikövetelték egy új központ felhúzását. Kezdjük azzal, hogy az országban már azelőtt is pezsgett a technológia ipar, hogy felmerült volna a sivatagba költözés ötlete. Nyugat-Európa vagy Ázsia óriásaival szemben Izrael a kiaknázható természeti erőforrások hiánya miatt sokkal jobban rá volt kényszerítve, hogy az IT-be meneküljön és olyan terepet nyújtson, ahol a Microsofttól a Google-on át az Intelig mindenki jól érzi magát. Talán meglepő lehet, de az informatikai ágazat fejlődésébe még a szomszédos országokkal ápolt feszült viszony is besegített. Tel-Avivban IT biztonságtechnikai cégekbe futni nagyjából olyan könnyű, mint a pesti belvárosban gyorséttermet találni. Az egyik legnagyobb helyi büszkeség a Check Point például elmondhatja magáról, hogy egy időben az IT védelmi megoldásait a Fortune Global listáján szereplő 100 legnagyobb vállalat mindegyike használta.

Tel-Aviv azonban az utóbbi években túlzottan is leterheltté vált. Az egekbe szökött árak miatt sok fiatal eleve rá volt kényszerítve, hogy alternatívák után nézzen és épp ezért is jött jól, amikor Beér-Seva felfutásával megindult a tehermentesítés. A város – ami 180 ezer lakosával már korábban is a „Negev fővárosának” számított –  vonattal is alig egy órára van Tel-Avivtól, ráadásul helyet ad az ország egyik legnagyobb egyetemének, a 20 ezer tanulói létszámmal működő Ben Gurionnak, amely pár éve Izraelben a felsőoktatási intézmények közül elsőként indított cyberbiztonsági képzést.

Vagyis minden fordítva zajlott ahhoz képest, ahogy számos európai projekt elképzelte a helyi Szilícium-völgyet.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink