Szijjártó Péter azt mondta, semmilyen politikai tényező nem gátolja az eredményes gazdasági együttműködést, mert Brazília és Magyarország hasonlóan közelít a világpolitika kérdéseihez. Azonos a látásmód a többi között a migráció kérdéséről, a biztonság garantálásának állami kötelezettségéről és a nemzeti érdekek érvényesítéséről.
Hozzátette, az együttműködés jó alapokkal indul, mivel a 2018-as kereskedelmi forgalom meghaladta a 400 millió dollárt.
A nyugat-balkáni térség stabilizálásának legjobb eszköze a befogadás az európai integrációba
Kitért arra is, hogy az Európai Unió 2025-ig nem szeretné növelni a tagországok számát. Véleménye szerint ez "botrányos", mert a nyugat-balkáni térség stabilizálásának legjobb eszköze a befogadás az európai integrációba. A szerbek uniós integrálása mind gazdasági, mind biztonsági szempontból fontos lenne – tette hozzá.
Az uniós forrásokkal kapcsolatban arról beszélt, hogy a nyugat- és észak-európai politikusok ezeket "könyöradományként" állítják be. Valójában azonban az uniós források szerződés alapján járnak Magyarországnak – emelte ki a külügyminiszter.
Komoly kereslet mutatkozik a magyar agrártechnológiákra
Szijjártó Péter a M1 aktuális csatornán azt mondta, a brazilok részéről komoly kereslet mutatkozik a magyar agrártechnológiákra és vízgazdálkodási megoldásokra. Emellett az informatikában és a kutatásban várható még szorosabb együttműködés.
A magyar felsőoktatási rendszer nemzetközi elismertségét jelzi, hogy évente 250 brazil hallgató kap ösztöndíjat magyarországi egyetemi tanulmányaihoz – mondta, megemlítve, hogy Brazíliában 80-100 ezer, magyar felmenőkkel rendelkező állampolgár él.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) fogadja Eduardo Bolsonarót, a brazil képviselőház külügyi és védelmi bizottságának elnökét a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2019. április 17-én. (MTI/Szigetváry Zsolt)