Szerbiában a többség már nem EU-párti

Hírek Moszkovits János

A szerb állampolgárok relatív többsége most először ellenzi az ország csatlakozását az Európai Unióhoz – írja a Blic napilap az Ipsos közvélemény-kutató friss felmérését ismertetve. Az uniós támogatás kopása soha nem volt olyan mértékű, mint az elmúlt hetekben, az ukrajnai háború kitörése óta. Ennek egyik oka a Szerbiára nehezedő uniós nyomás, a másik pedig az Oroszország elleni gazdasági korlátozásokkal kapcsolatos vita. Köztudott, hogy Belgrád elítélte az ukrajnai beavatkozást, de ellenezte az Oroszországgal szembeni szankciók bevezetését, és nem változtatott a kétoldalú gazdaságpolitikáján.

A kutatás szerint most a polgárok csaknem 43,8 százaléka ellenzi az európai integrációt, 34,9 százaléka támogatja, 21,3 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre.

Válsághelyzetekben rendszerint visszaesik az EU-csatlakozás támogatottsága, de ennek mértéke még soha nem volt ilyen alacsony, nyilatkozta Marko Uljarević, a felmérést készítő cég igazgatója. Szerinte ez a változás egyértelműen az ukrajnai háborúhoz kötődik.

„Bármennyire is sikerült Szerbiának az elmúlt években kiegyensúlyoznia nemzetközi politikáját, a jelenlegi körülmények és a Belgrádra naponta nehezedő nyomás, hogy csatlakozzon az Oroszországgal szembeni szankciókhoz, minden bizonnyal arra készteti az állampolgárokat, hogy másként gondolkodjanak az EU-ról”, mondta Uljarević. Hozzátette: Szerbia orosz energiafüggősége, és az a tény, hogy Moszkva támogatja Belgrádot a Koszovó státusával kapcsolatos nemzetközi vitákban, sokat nyom a latban.

Az EU-csatlakozás támogatottsága rendszerint válsághelyzetekben esett vissza – amikor megnőtt a Koszovóra nehezedő nyomás, vagy amikor koronavírus-járványt hirdettek ki. A támogatás összeomlása azonban soha nem történt úgy, mint az elmúlt hetekben.

(Borítókép: Andrej ISAKOVIC, Europress/AFP)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink