Mint ismert, Szanyi Tibor a választások után rendesen beleszállt Karácsony Gergelybe és a Párbeszédbe. Az MSZP – szókimondása miatt a hazai politikából száműzött politikusa – ismét nem hazudtolta meg önmagát. Azt, hogy a mikropárt a szocialisták farvizén szépen beúszott a parlamentbe, így értékelte: “Most még átestünk a küszöbön, de üszkös végtagokkal és élősködőkkel a nyakunkban”.
Ez Szanyi Tibortól egy meglepően pontos értékelés, azt gondolhatnánk, hazai párttársai nem fogják ezután tárt karokkal várni mondván, jöjjön haza az Európai Parlamentből és mentse meg az MSZP-t. Csakhogy a szocialisták teljes elnöksége lemondott a méretes választási buktának köszönhetően, és kisebb vezetői válság is felütötte a fejét. Horn Gyula egyedüli harcostársa pedig még szítja is azt a bizonyos – Bécsi munkásindulóban említett – izzó tüzet. Nemrég az MSZP jelenlegi két elnökjelöltjéről, Tóth Bertalanról és Kunhalmi Ágnesről mondott “szép” szavakat, nehogy valakinek elkerülje a figyelmét a két politikus súlytalansága.
Ha nem lesz egy tényleg erős, válságmenedzseri képességű, messzemenően nem primadonnaszerepre törekvő elnökjelölt, akkor meggondolom az indulásomat – hangoztatta Szanyi Tibor a napokban. Magyarán megüzente, ha a többiek nem képesek a válságból kikecmeregni – márpedig szerinte se Tóth, se Kunhalmi nem alkalmas erre -, majd ő hazajön és rendet vág egy pillanat alatt.
Csakhogy az MSZP-nek most nem csak belső feszültségeivel kell megküzdenie, hanem a kormányellenes tüntetések “civiljeivel” is. A baloldali választók ugyanis újabban erősen ellenzékváltó hangulatba kerültek, a legutolsó, szombati tüntetés egyik követelése is az volt, hogy az összefogni képtelen pártok álljanak félre, hogy a "civil" mozgalmakban újjáéledhessen a "demokrata ellenállás" szelleme.
Szanyi minden bizonnyal erre is gondolt már. Morvai Krisztina múlt héten indulatos közleményt adott ki, azzal kapcsolatban, hogy az unióban megjelent egy tervezet, melynek célja, hogy az EU többek közt olyan "civil" szervezeteket támogasson pénzzel, amelyek Európa szerte Soros György érdekeit képviselik. Szanyi viszont saját közleményében ünnepelte az indítványt.
Az MSZP EP-képviselője nyilván élvezi, hogy régi szocialista hagyományoknak megfelelően, egy birodalmi központnak hízeleghet Magyarországgal szemben, emellett még kapóra is jön neki, hogy itthon a “civilek” nagy barátjának mutathassa magát, aki ráadásul az “elnyomás” ellen Brüsszelt is segítségül hívja.
Így Szanyi nem csak azt mondhatja majd el magáról a szocialisták júniusi kongresszusán, hogy a párton belüli viszályokat csak ő képes rendezni a primadonnák helyett, hanem azt is, hogy az ellenzékváltó hangulatban lévő “civileket” egytől egyig MSZP-szavazóvá tudná szelídíteni.
Borítófotó: mszp.hu