A svájci jegybank (SNB) örülhet, sokan mások viszont a fejüket kapkodják, miután az amerikai kötvényhozamok emelkedésével induló kiigazítás szétterjedő hullámokat vet a nemzetközi piacokon, olykor meglepő hatásokkal, amelyek a közép-európai devizákat is elérték, idei leggyengébb árfolyamszintjükre vetve vissza őket – olvasható a Világgazdaság keddi számában. Az új évbe lépve az elemzők többsége a dollár további gyengülésére, valamint az euró és a feltörekvő piaci devizák erősödésére számított. Nem ez történt, és sokan már azt is megkérdőjelezik, egyáltalán sor kerül-e erre 2021-ben.
A devizapiacok talán leglátványosabb pálfordulását a frank produkálta.
Hat és fél éves csúcsponton kezdte az évet a dollár ellenében, 1,14-nál is erősebb szinteken, február közepén azonban látványos gyengülés kezdődött, és hétfőre nyolc hónapos mélypontig jutott, 1,07 körül.
Az SNB döntéshozói fellélegezhetnek, miután kemény kritikák érték a jegybank politikáját, amiért nem igyekezett gátolni a frank erősödését, és annak ellenére sem tudott inflációt lehelni a gazdaságba, hogy a svájci kamatok már öt éve negatívak, sőt a mínusz 0,75 százalékos irányadó kamat a legalacsonyabb a világon. Még három hete sincs, hogy mértékadó közgazdászok – Stefan Gerlach, Yvan Lengwiler és Charles Wyplosz – közös tanulmányban sürgettek radikális stratégiaváltást, akár a franknak az euróhoz kötésével, vagy árfolyamsáv bevezetésével.
A frank gyakorlatilag minden jelentős devizával szemben gyengült a három héttel ezelőtti szintekhez képest, az euró ellen például 1,08-ról 1,11 fölé.