Akkor ez a döntés mindenki számára jól jött. Salvini bemutatta, hogy bevándorlásellenes politikája működőképes. Az EU megúszta, hogy komolyabban foglalkozzon az Aquarius problémájával. Az új spanyol kormány pedig bizonyította működőképességét mindenkinek. Azóta pedig tízezrével érkeznek Spanyolországba a bevándorlók – írja a The Spectator
Az Ibériai-félsziget nagyobbik országába 2017-ben háromszor több migráns érkezett, mint az azt megelőző évben. A 2018-as számok viszont már komolyabb aggodalomra adnak okot. Csupán fél év alatt érkezett húszezer bevándorló – annyi, amennyi az egész 2017-es évben.
Ha az eddig történteket egyfajta sémának tekintjük, Spanyolország tekintetében is valószínűsíthetünk egy forgatókönyvet. Németország és Olaszország kormányai, de lakosságuk többsége is üdvözölte a migrációt. Aztán gyorsan megváltozott a helyzet. Először fordult elő, hogy Angela Merkel épphogy meg tudta tartani hatalmát. Nemrégiben pedig Olaszországban a bevándorlásellenes, populistának nevezett párt aratott győzelmet. Vajon a spanyol embereknek mikor lesz elegük?
Az EU számára ez komoly veszélyt jelent. Főként az EU azon vezetőire nézve, akik egy szupranacionális, föderális elképzelésben hisznek. Ezeknek az embereknek a gondolkodása ugyanis végtelenül naiv. Hiába vannak nyitott határok az unión belül, a nemzeti kormányoknak mindig a saját népükért kell felelniük, az ő érdekeiket kell képviselniük. Ez mutatkozott meg a német és olasz választások eredményein is.
Így csupán egyetlen fontos kérdés maradt: Spanyolország lesz a következő Olaszország? Ez attól függ, hogyan reagál a kialakulóban lévő válságos helyzetre a szocialista spanyol vezetés. Magyarán: határvédelmet rendel-e el, vagy továbbra is beengedi a migránsok ellenőrizetlen tömegeit.
Borítókép: migránsok másznak át a határkerítésen (AFP/ANGELA RIOS)