Nem váratott magára sokat Soros György. Abban a lapban ment neki Orbán Viktornak, amelyben két héttel ezelőtt maga jelentette ki: visszavágásra készül és az általa támogatott NGO-k pénzügyi forrásait is felturbózza.
A tőzsdespekuláns úgy fogalmazott a Financial Timesnak, hogy "Orbán akkor tért igazán rossz útra, amikor gazdaggá tette az apját azzal, hogy kvázi monopóliumot biztosított neki útépítési anyagokra, amivel hatalmas vagyonra tett szert. Ekkor kezdte kiépíteni a maffiaállamot. Ekkor szerezte meg igazán a hatalmat."
A kiegyensúlyozottságára kényes gazdasági lap szerzőjének a végtelenül hosszú tényfeltárónak álcázott cikkébe ugyanakkor az nem fért bele, hogy megvizsgálja Soros állításának valódiságát. Vagy nem is akarta, mert Orbán Viktor lejáratása mindig pluszpontot jelent.
Pedig minimális kutatómunkával kideríthető, hogy a Dolomit Kőbányászati Kft. nettó értékesítési árbevétele 2015-ben 3,193 milliárd forint volt, 2016-ban pedig 2,2 milliárd forint. A kettő átlaga alapján a cég piaci részesedése 4 és 6 % között mozog, miközben a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2015-ben 311 cég foglalkozott Magyarországon fő tevékenység szerint kőfejtéssel, illetve homok és agyagbányászattal. Az ebből az ipari tevékenységből származó összes nettó árbevétel ebben az évben 50,2 milliárd forint volt.
Miközben tehát Soros azt állítja, hogy Orbán édesapja monopóliummal rendelkezik, azaz övé az egész piac, a valóságban csak egyike a 311 cégnek és a piaci részesedése egyáltalán nem tekinthető monopóliumnak.
Borítókép: foter.ro