Az MTK Budapest–Paksi FC-mérkőzéssel elindult a magyar élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, az OTP Bank Liga 2023–2024-es, összességében pedig a 122. idénye – írja a Világgazdaság. A sorozatban hatodik, története során a 35. bajnoki címére hajtó Ferencvárosi Torna Clubnak ezúttal sincs első számú kihívója, miután az elmúlt években rendre hatalmas, több mint tízpontos előnnyel nyerte meg az NB I. küzdelmeit, másrészt pénzügyi mutatók tekintetében is kiemelkedik a mezőnyből. Az utóbbi egy évtizedben csupán három csapatnak sikerült bravúrt véghez vinnie: 2014-ben a Debrecen, 2015-ben és 2018-ban a Fehérvár, 2017-ben pedig a Budapest Honvéd végzett az élen.
A Fradi egyeduralma egyébként régiós szinten sem példa nélküli, hiszen az osztrákoknál egy, a horvátoknál, az ukránoknál és a szerbeknél egyaránt két, a románoknál, szlovákoknál, valamint a szlovéneknél pedig négy együttes szerzett aranyérmet hazája bajnokságában 2014 óta.

NB1-es bajnoki mérkõzés, DVTK – Puskás Akadémia
Fotó: Nemzeti Sport – Kovács Péter
Az FTC újabb címvédése nálunk már csak azért sem lenne meglepetés, mert nem csak a legjobb, de a legértékesebb gárda is egyértelműen az övé a 12 klubot felvonultató hazai első osztályban. A kérdés sokkal inkább az, hogy milyen hatással lesz rá a harmadik számú kontinentális kupasorozat, a Konferencia-liga, amelyben az idei célként meghatározott Bajnokok Ligájához viszonyítva csupán aprópénzt kereshet – már ha eljut a csoportkörig.
Amint arról fentebb írtunk, a ferencvárosiaké a legpiacképesebb állomány, a játékoskeretek mintegy 52 milliárd forintra becsült összértékből 37 százalékot birtokolnak (18,97 milliárd forint) a mértékadó szakhonlap, a német Transfermarkt szerint.
Az élvonal legdrágább kezdő tizenegyét is ők adják (12,05 milliárd forint), és nincs ez másként a futballisták rangsorát illetően sem.
A legtöbbet (5 millió euró, 1,93 milliárd forint) a IX. kerületiekhez nemrégiben visszatérő ecuadori balhátvéd, Cristian Ramírez játékjogáért kell most fizetni a piacon.
Beszédes adat továbbá, hogy az OTP Bank Ligában szereplő focisták összesített listájának első tizenhat helyét szinte kivétel nélkül a zöld-fehérek foglalják el, a hegemóniájukat egyedül a Puskás Akadémia svéd jobbszélsője, az adatbázisban a 12. legdrágább NB I.-es labdarúgóként feltüntetett Jonathan Levi töri meg 1,70 millió eurós (657,59 millió forint) árcédulájával.

Ferencváros FTC- Debrecen
Fotó: kovács Péter – Nemzeti Sport
Érdekesség, hogy a 14 millió eurós (5,42 milliárd forint) Ramírez, Adama Traoré, Kristoffer Zachariassen trió gyakorlatilag kenterbe veri az osztály többi tagját, miután a sorrendben második Puskás 28 fős játékoskeretét 11,35 millióra (4,39 milliárd forint) taksálják.
A legnagyobb változás azonban a fehérváriaknál ment végbe, a Vidi futballistáinak értéke 2022-höz képest ugyanis 4,41 milliárd forinttal csökkent.
Nekünk kell még egy vagy kettő, az FTC-hez hasonló költségvetéssel, játékosminőséggel és nemzetközi besorolással rendelkező együttes, amelyikből ha az egyik vagy a másik elesik, még mindig van egy harmadik, amelyik talpon marad” – jelentette ki a közelmúltban Orbán Viktor miniszterelnök.
A kormányfő szavait alátámasztja, hogy miközben a személyi jellegű ráfordítások 7-ről 9 milliárdra nőttek, addig
sokat hozott a ferencvárosiak konyhájára az európai kupaszereplés, ráadásul a legutóbbi Európa-liga-menetelés a következő jelentés dísze lesz, akárcsak az idén januárban Németországba eladott Aissa Laidouni 2,6 millió eurós (1,01 milliárd forint) transzferdíja.
Egy biztos: a tavalyi naptári évet 1,324 milliárd forintos nyereséggel zárták, ekkora profitot rajtuk kívül senki nem tud felmutatni az NB I.-ben.
A pénzügyi beszámolókból egyúttal az is látszik, hogy a legnagyobb veszteséget a felcsúti PAFC könyvelte el (1,56 milliárd forint), míg összbevételek szempontjából a tízmilliárdos álomhatárt a többiek közül egyedül a Fehérvár FC-nek sikerült megközelítenie (9,15 milliárd forint).

Ferencváros FTC- Debrecen
Fotó: Kovács Péter – Nemzeti Sport
A nyilvánosan elérhető adatokból egyértelműen megállapítható az is, hogy a zöld-fehérek dolgoznak a legnagyobb költségvetéssel, és amíg 2021-ben 6,67 milliárd forintot költöttek bérekre, addig az elmúlt esztendőben ez az összeg már 9,02 milliárdot tett ki (253 alkalmazottra). A fizetésekre legkevesebbet a szintén Konferencia-liga-részvevő kecskemétiek adják ki (600 millió forint) a tizenkét hónap alatt.
A konklúzió az, hogy az OTP Bank Liga csapatai összesen mintegy 60 milliárd forint bevételt regisztráltak az elmúlt évben, bérköltségük 31,29 milliárd, az adózott eredményük pedig 440 millió forint lett – a honi első osztály tehát kifejezetten jó biznisznek mondható.
Borítókép: DPA Picture-Alliance via AFP